Yetim Maaşı Ne Kadar 2015

Sosyal devlet anlayışı gereği yetim olan bayanlar devletten belirli bir tutar maaş almaktadırlar. Söz konusu maaş yetim ve dul bayanların maddi olarak geçinmelerine yardımcı olmak adına yasa hükümlerine dayalı olarak verilmektedir. Kısaca yetim maaşı babası vefat etmiş olan bayanların evlilik sürecine kadar aldıkları maaştır. Babaları SGK’dan emekli olduktan sonra vefat etmiş olan bayanlar babalarının maaşını alabilmektedirler fakat bu durum evlendikleri an itibari ile son bulur. Evli olan bayanlar boşanmalarının ardından eşleri ile aynı evde yaşamaya devam etseler dahi yetim maaşından yararlanmaya devam edebilmektedirler.

Yetim Maaşından Kimler Faydalanabilir? 

Anne ya da babaları vefat etmiş kız çocuklarının yetim maaşından faydalanabilmeleri için bekâr olmaları ve devlet memuru olmamaları şartı aranmaktadır. Yetim maaşı,  miras hukuku kapsamına girmemektedir. Babanın vefat etmesinin hemen ardından bağlanır ve evliliğe kadar alınabilir. Yaşlılık aylığı almaya başlayan bayanlar aynı anda yetim aylığını da almaya devam edebilirler.

Ayrıca kedini başına geçimini sağlayamayan ya da düşkün erkekler de bu durumlarını ispat etmeleri halinde yetim aylığı alabilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yetim maaşı ile vefat eden babanın sahip olduğu emekli maaşının aynı şey olmadığıdır. Babadan kalan emekli maaşı emekli sandığı kanunlarına dâhildir.

Yetim Maaşı Aylık Ne Kadardır?

Yetim maaşı vefat etmiş olan kişinin sigortasından ya da gelirinden karşılanmaktadır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse vefat eden kişi hayattayken devlet memuru olarak çalışıyorsa ve maaşı 1.500.- TL ise evlenmemiş olan kızına maaş tutarının yarısına denk gelen 750.- TL’lik tutar yetim maaşı bağlanmaktadır. Yani, yetim maaşının belirli bir tutarı yoktur. Maaş rakamının belirlenmesinde vefat eden kişinin geliri ve maaş bağlanacak olan bayanın yaşam şartları etkilidir.

Vefat etmiş olan kişiden kalan yetim aylığı şahsın dul ya da henüz evlenmemiş olan kızları arasında eşit olarak paylaştırılmaktadır. Yine aynı örnek ile devam edecek olursak babalarının ölmeden önce aldığı maaşın 1.500.-TL olduğunu varsayalım. Çocuklarına bağlanacak olan maaş tutarı bu rakamın yarısına tekabül eden 750.-TL’dir. Bu rakamda 2 kız çocuğu olması halinde 750/2= 375’şer TL olarak iki kız çocuğuna eşit olarak bağlanır.

Bir önceki yazımız olan Yetim Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ