Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

Ebeveyni vefat eden ve geçimini sağlamakta güçlük çeken çocukların ebeveynlerinden kalan maaşı alabilmeleri, sosyal devlet anlayışı uyarınca belli kanunlarla koruma altına alınmıştır. Bu uygulamada kadınlar öncelikli olmakla birlikte, erkekler de bazı durumlarda ebeveynlerinden kalan maaşı alabilmektedirler. Yetim maaşı, miras hukukunun dışında bir konudur. Daha çok SGK ve ilgili hükümleriyle ilgilidir. Bu maaşın net bir miktarı yoktur ve miktar belirlenirken göz önünde bulundurulan bazı hususlar vardır. Bununla birlikte babası veya annesi vefat etmiş olan bayanlar bazı durumlarda bu maaştan faydalanamayabilirler.

Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır?

SGK veya BAĞ-KUR tarafından sağlanan sigorta hizmetlerinden yararlanan kişinin vefatı hâlinde erkek ve kız çocuklarına belli koşullarla maaş bağlanır. Erkek çocuğun ölüm aylığı alabilmesi için öğrenci değilse 18, öğrenim yapmaktaysa 20 ve yüksek öğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış olması gerekir. Erkek çocuk 25 yaşını doldurmuş ise ölüm aylığı kesilecektir. Bu yaştan önce evlenen erkek çocukların aldıkları yetim maaşı kesilmemektedir.

Kız çocuklarda bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yaşlılıkta dâhi bu maaşı almak mümkündür. Ancak evli olan kız çocukları bu maaştan yararlanamazlar. Evli olup boşanmış olan bayanlar, eski eşleriyle aynı evde yaşıyor olsalar dâhi yetim maaşı almalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bununla birlikte yetim aylığı almak sağlık hizmetlerinden herhangi bir aksamaya sebep olmaz.

Malul ve kendi başına iş göremeyecek olan çocuklarda herhangi bir şart aranmamaktadır. Kişinin öğrenci olup olmaması, niteliği ve evlilik durumu herhangi bir engel teşkil etmez. Bu maaşı alabilmeleri için malul olduklarının sağlık kurulu kararıyla onaylanması gerekmektedir. Çalışma gücünü en az %60 oranında yitirdiği tespit edilen kız veya erkek çocukları vefat eden ebeveynlerinden kalan maaşı almaya hak kazanacaklardır.

Maaşın Miktarı Neye Göre Belirlenir?

            Merhumun SGK’lı olması ve kurumdaki prim seviyesi maaşı belirleyen temel konulardan biridir. Örneğin eğer kişi devlet memuru olarak çalışmışsa çocuklarına bu maaşın yarısı kadar yetim aylığı verilecektir. Bununla birlikte maaş, bu maaşı almaya hak kazanan kardeşlere eşit bir biçimde bölüştürülerek verilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ