Yasal Takip Nedir,Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür?

Bankaların hayatın her alanında etkili oluşu ve cazip teklifler ile vatandaşların kredi ürünlerine yöneliminin artması, özellikle plansız ve programsız şekilde bu ürünlerden kullanan vatandaşların zaman içinde mağdur olmalarına sebebiyet vermektedir. En ufak bir ihtiyacında, ödeme durumunu çok iyi hesap etmeden alınan ve doğal olarak ödeme sürecinde sıkıntı yaşanan kredi ürünleri, çok insanın canını yakmıştır.

Bankalardan alınan kredi ürünlerinin geri ödeme sürecinde ortaya çıkan aksama durumlarında, bankalar da paralarını alabilmek için refleks olarak bazı çağrıları ve uyarıları müşterilerine yaparlar. Ancak sonuç alınamadığı takdirde, hem idari, hem de yasal takip süreçleri işletilmiş olmaktadır.

Yasal Takip Nedir?

Bankalar, borcunu zamanında ödemeyen müşterilerine, posta ya da kısa mesaj ile birlikte hatırlatma yazılar gönderirler. Borcunu geciktirmekte ısrar eden müşteriye, telefon bankacılığı ve çağrı merkezleri ile de ulaşan banka, yine borçlar konusunda müşterisine çeşitli hatırlatmalarda bulunur. Son olarak verilen 7 günlük son ödeme periyodunda da kredi borcu hakkında herhangi bir işlem yapmayan müşterinin dosyası yargıya intikal eder. Bu dakikaya kadar olan süreç idari takip süreci olarak adlandırılmakta iken, avukat aracılığı ile takip işlemlerinin başlatılması sürecine ise yasal takip süreci ismi verilmektedir.

Yasal Takibin Gerçekleşme Nedenleri

Vatandaşlar, bankalardan çeşitli kredi ürünleri alırlarken, bankalar ile bir takım sözleşmeler yapılır. Bu sözleşmelerin içinde, söz konusu kredi ürününün geri ödeme süreci de vardır. Geri ödeme süreci içindeki ödeme planında, hangi tarihlerde ne kadarlık meblağların bankaya ödenmesi gerektiğine dair önemli noktalar da bulunmaktadır. Haliyle banka, ödünç olarak verdiği parayı zamanı geldiğinde müşterisinden tahsil etmek istemektedir. Bu süre zarfında yaşanan bir takım aksilikler olursa, banka öncelikle idari takip başlatır. Ancak belirlenen takip sürelerinde de ödemelerin gerçekleşmemesi sonucu banka, konuyu avukat aracılığı ile yargıya taşır ve yasal takip süreci başlar.

Yasal takibin yaşanması için idari takip kısmının başarısız olması, kişinin borçlarını bir türlü ödememesi ve kişiye tanınan süreler içinde herhangi bir borç ödemesinin yapılmamış olması yatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Kartı ile Vergi Borcu Nasıl Ödenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ