Yapı Kredi Swift Kodu

Günümüzde birçok sektörde, kimlikleme ve güvenlik sistemleri konusunda pek çok adım atılmaktadır. Para ve diğer maddi işlerin merkezinde bulunan finans sektörü de, güvenlik ve doğru işlemler alanında gösterdiği önemler nedeni ile, bir takım yeni sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Bu sistemlerin başında ise, dünya genelinde kullanımının zorunlu kılındığı Swift sistemi ve bağlı olan önemli Swift kodları gelmektedir.

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu, uluslararası para transferleri ve fon yönlendirmelerinin sağlandığı banka kodlarını oluşturmaktadır. Buradan hareketle, her bankanın ayrı bir Swift koduna sahip olduğu anlamını çıkartabilmekteyiz. Swift kodları, 8 ila 11 basamaktan oluşabildiği gibi, dünya genelinde değişkenlik de gösterebilmektedir. Ancak ülkemizde kullanılan Swift kodları, 8 haneden oluşmaktadır.

Swift kodları, basit bir mantık ile ortaya çıkmaktadır. Kodun ilk 4 hanesi, ilgili bankanın kısaltma kodunu oluşturmaktadır. Ardından gelen 2 hane, ülke kodunu temsil etmektedir. Sondaki 2 hane ise, bankanın şubesini işaret etmektedir. Bu şekilde, Swift kodları bankalara tanımlanmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir?

Özellikle Avrupa’da çok sık ihtiyaç duyulan bankalardan birinin uzantısı olan Yapı Kredi, batı kültürüne adapte olduğu için yurt dışı para transferlerinde de güvenilir bir banka olma niteliğine sahiptir. Bu nedenle, sık şekilde söz konusu bankaya para transferleri nedeni ile başvurulmaktadır. Yapı Kredi Swift kodu ise, YAPITRIS şeklindedir.

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Swift Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ