Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı

Mevduat kelimesinin anlamı temel olarak, birikimlerinizin olduğu yerde değer kaybetmesinin önlenip, belirli bir oranda size kazanç olarak dönmesini sağlamaktır. Günümüzde ise birçok banka bu hizmeti sizlere vadeli mevduat hesabı veya kâr payı adı altında vermektedir. Burada yapılan asıl işlem ise yatırdığınız para miktarları üzerinden çeşitli hesaplamalar yapılarak faiz almanızı sağlamaktır.

Bankalar sizin yatırdığınız birikimlerinizi çeşitli güvenilir yöntemlerle işleterek size faiz ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Sizin almakta olduğunuz bu faizler ise bankaların bu yöntemlerle işlettikleri işlemler sonucundaki kazandıkları kârın komisyonu olarak düşünülebilir. Türkiye’ de Garanti Bankası, Vakıfbank, İş Bankası ve Ing gibi bankalardan ise mevduat hizmetleri gönül rahatlığı ile alınabilir.

Eskiden paranın değer kaybetmemesi adına yükseleceği düşünülen dövize yatırım yapılırdı, döviz hesapları açılır veya yastık altı diye tabir edilmekte olan evde para saklama yöntemleri uygulanırdı. Ancak şimdilerde hem döviz hesaplarındaki belirsizlik, hem de enflasyon rakamları nedeniyle paranızın değerini korumanın en ideal yolunun da mevduat hesabı açmak olduğu görülüyor. Açtıracağınız bir mevduat hesabının size getirisi, kirasını almak için satın alacağınız bir evden daha fazla kazandırması oluyor.

Vadeli Mevduat Faiz Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Faiz oranı ile anaparanızın belirtmiş olduğunuz gün sayısı süresince getirdiği faiz aşağıdaki formülle hesaplanıyor.

Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı

Aylık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı

Yıllık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

Vadeli Mevduat Hesabı Açtırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Vadeli mevduat hesabı açtıracağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli faktör vadeyi çok iyi ayarlamaktır. Çünkü vadesini doldurmamış hesabınızdan para çekimi yapamazsınız. Bu sebeple acil para ihtiyaçlarınızın olacağını düşünüyorsanız mutlaka vadeyi kısa süreli tutmalısınız. Eğer ki kenarda duran bir paranız var ise ve bunun size yeterli olacağını düşünüyorsanız, vadenizi uzun süreli ayarlayarak kazancınızı arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ