TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri

Aralık ayında ilgili bakanlık tarafından genelge yayımlanarak ilan edilen araç muayene ücretleri ne yazık ki sadece nakit olarak ödenebilmektedir. TÜVTÜRK araç muayene ücretleri için kredi kartı seçeneği sunmamakla beraber bunun nedeni sadece firmanın takdirini nakit ödemeden yana kullanmasıdır. TÜVTÜRK araç muayenesi hakkında bilmeniz gerekenler şöyle;

Araç Muayenesi Randevu Alımı Nasıl Yapılır?

Araç muayenesinden randevu almak için TÜVTÜRK internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. İnternet sitesi üzerinden ulaşacağınız online randevu formunu doldurarak randevu işleminizi tamamlayabilirsiniz. Tespit randevusu almak isteyen kişilerin ise Muayene Tekrarı bölümünü kullanarak randevu taleplerini tamamlamaları gerekmektedir.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayenesi için ödenecek olan tutar T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmekte olup bu rakam her yıl Aralık ayında revize edilerek ilan edilmekte ve TÜVTÜRK sitesinde duyurulmaktadır.

Araç Muayene Gecikme Cezası

Herhangi bir nedene bağlı olarak aracınızı muayene için belirtilen tarihe kadar kuruma götürmemeniz durumunda aylık yüzde 5 oranında gecikme cezası uygulanmaktadır.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aracınızı muayeneye götürmeden önce muayenesi yapılacak olan aracın ruhsatı, tarihi halen devam etmekte olan trafik sigortası, egzoz gazı emisyon ölçümü (TÜVTÜRK tarafından da yapılabilmektedir), aracı sahibi haricinde birisinin muayeneye getirmesi durumunda araç sahibi tarafından muayene getiren kişiye verilen vekalet, LPG li araçlar için gaz sızdırmazlık raporu.

Araç Muayenesini Kimler Yaptırabilir

Araç muayenesini aracın kendi sahibi yaptırabileceği gibi araç sahibini vakti olmadığı durumlarda ise vekâlet verdiği kişiler tarafından da yaptırılabilmektedir. Ancak muayene işleminin yapılabilmesi için mutlaka noter onaylı vekâletname şartı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kart Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kredi Kartı Alabilir Miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ