Türkiyedeki Bankalar

Türkiye banka sektöründe kendini oldukça iyi geliştirmiş bir ülkedir. Türkiyede dünden bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet veren toplam 51 banka yer almaktadır. Bu bankaların bir kısmı mevduat bankası, bir kısmı da yabancı sermayeli bankadır. Özel sermayeli bankalarda üçüncü sırada yerini almakla birlikte her bir bankanın Türkiye’nin dört bir yanında şubesi yer almaktadır. Peki, Türkiyedeki bankalar kategori altında sıralanacak olursa hangi isimlere yer verir? Bu bankaların çoğunu biliyor ve hizmet alıyorsunuz. Bu bankaların hangi kategoride yer aldığını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Türkiyede Yer Alan Banka Çeşitleri

Mevduat Bankaları

Türkiyede yer alan mevduat bankaların başında Alternatif Bank A.Ş gelmektedir. T-Bank A.Ş, Arap Türk Bankası, Rabobank, Burgan Bank, Odea Bank, Deniz bank ve Finans bank mevduat bankaları arasında yer almaktadır. Bu bankalardan hizmet almak istiyorsanız bir mevduat bankasından hizmet aldığınızı bilmelisiniz. Bu saydığımız mevduat bankaları yabancı sermayeli bankalar arasında yer almaktadır.

Özel Sermayeli Mevduat Bankaları

Özel sermayeli mevduat bankalarını bilmeyen yoktur. Sadece bu bankaların özel sermeyeli mevduat bankası olduğundan haberiniz olmayabilir. Peki, özel sermeyeli mevduat bankaları nelerdir? Adabank, Yapı kredi bankası, Akbank, Türkiye İş bankası, Aktifbank, Garanti bankası, Şekerbank ve Türk Ekonomi bankası özel sermeyeli mevduat bankaları arasında sayılmaktadır. Bu bankalar Türkiye de milyonlarca kişiye farklı alanlarda hizmet vermektedir.

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

Kamusal sermayeli mevduat bankaları özel bankalar kadar çok değildir. Bu bankaların sayısı parmakla sayılacak kadar az olsa da Türkiyede milyonlarca kişiye hizmet vermektedir. Bu bankalar T. C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası.

Bu Bankalar Müşterilere Ne Gibi Hizmetler Veriyor?

Mevzuat adı altında özel sermayeli ve kamu sermayeli mevduat bankaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pek çok alanda hizmet vermektedir. Bu bankalardan kendi adınıza hesap açabilir, banka kartınızla dildiğiniz yerlerden alışveriş yapabilir, kredi işlemleri başlatabilir ya da paranızı yatırım amaçlı yatırabilirsiniz.  Bankaların iletişim numaralarını alarak dilerseniz cepten dilerseniz de internet üzerinden hesap açtığınız bankayla iletişim kurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim? başlıklı makalemizde kredi kartı arttırma ve kredi kartı limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ