Türkiye’de Yaşayan Yabancılar Türk Bankalarından Kredi Alabilir mi?

 

Ülkemizde yaşamakta olan birçok yabancı sürekli olarak Türk bankalarından kredi alıp alamayacakları konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu aşamada bilmeleri gereken ilk şey Türkiye’de ki bankaların ülkede ikamet eden yabancı kişilere kredi kullandırımı aşamasında herhangi bir zorluk çıkarmadıklarıdır.

Üstelik bankaların birçoğu belirli şartları yerine getirebilen ve ülke dışında yaşayan yabancılara da kredi kullandırabilmektedir. Ülkemizde yerleşik yaşama geçmiş yabancıların oldukça büyük bir kısmının ilgi gösterdiği ve tercih ettiği kredi türü ise konut kredileridir. Yabancıların yatırım amacı ile aldıkları birçok gayrimenkuller de bulunmaktadır.Genellikle de tatil bölgeleri başta olmak üzere İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yabancılar yatırım amacı ile gayrimenkul almaktadırlar.

2012 yılında hükümet tarafından düzenlenen Mütekabiliyet Yasası kapsamında, ülkemizdeki yabancılara gerçekleştirilen konut satışları neredeyse 4 kat arttı.Ekonomik güçleri Türkiye ile kıyaslandığında çok daha ileri sıralarda yer alan devletlerin vatandaşları oldukça kolay bir şekilde ülkemizden ev alabilmektedir. T.C. vatandaşı olmadıkları için Türkiye’de yasa kapsamında yabancı olarak değerlendirilen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Yaşayan Yabancılarda Aranan Şartlar;

Türkiye’de yaşamakta olan yabancılara kredi kullanmaları konusunda olumlu yanıt verilebilmek için bankalar tarafından aranan ilk şart Türkiye’de gösterebilecekleri ikametgâh adresi zorunluluğu ve ayrıca kendilerine kefil olmayı kabul edecek bir Türk vatandaşıdır. Türkiye’de kefil gösteremeyen yabancılar için ise farklı kolaylıklar sağlanabilmektedir. Bu durumda söz konusu kişilerden vatandaşı olduklar ülkelerden gelirlerinin olması halinde bunu belgelemeleri ve yurtdışında ki ikametgâh adreslerini detaylı olarak ispatlamaları istenmektedir.

Gelirlerini belgeleyebilen yabancı uyruklu bireylerin ülkemizdeki bankalarda kredi ürünlerini kullanabilmeleri için aranan belge ve diğer şartlar ise;

  • Satın almak istedikleri mülkün tapusu,
  • Yaşadıkları ülkelerdeki ikametgah adreslerini belgeleyebilmeleri adına elektrik, su vb. abonelik faturası,
  • Yurt dışında çalışmakta olduğu şirket tarafından imzalanmış 3 aylık maaş bordrosu (Bu şart yaşamını Türkiye’de sürdürenler için geçerli değildir.)
  • Yurt dışındaki banka hesaplarına ait önceki dönemlerin hesap hareketlerini gösteren dekontlar,
  • Olması halinde gayrimenkul ya da değerleri ispatlayan belgelerin fotokopileridir.

 

Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Nasıl Alınır-Peşinatsız Senetle Araba başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ