Turkcell SMS ile Kredi Notu Öğrenme

 

Bireysel kredi ve konut kredisi başvurularında, talebi gerçekleştiren kişilerden geri ödeme konusunda taahhüt etmeleri istenir. Zira bankalar ve finans kuruluşları geri ödemesi yapılmayan krediler sayesinde birçok ekonomik zorluk yaşamakta hatta bu konuda ciddi bir takip yapmaz ve borçlarını tahsil edemezlerse iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktalardır. Bankaların kredi talebi gerçekleştiren müşterilerden gelir belgesi gibi dokümanlar istemelerinin sebebi budur. Ancak bu tür başvurularda en önemli unsurun kredi notu olduğunu belirtmek gerekir. Kredi notu, daha önce kredi kartı, küçük-büyük miktarda kredi veya kredili mevduat hesabı kullanmış kişilerin bu kredileri geri ödeme konusundaki istikrarlarına göre belirlenen 1 ile 1900 arasındaki bir puandır

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Bazı bankaların kredi koşullarının daha ılımlı olduğu söylenebilir. Gelir belgesi, kefil istemeyen hatta resmi olarak çalışıyor görülmeyen müşterilerine kredi sağlayan bankalar bulunmaktadır. Ancak bankaların kredi başvurularını değerlendirirken göze aldıkları temel referans kredi notudur.

Kredi notunu belirleyen temel unsur, kişinin ödeme konusundaki istikrarıdır. Eğer kredi almayı düşünüyorsanız, mevcut banka borçlarınızı en kısa süre içerisinde ödemeniz gerekir. Çünkü kredi taksitlerini ödemeyen, kart ekstrelerini geciktiren ve bankaya borçlu bulunan bir müşteri kredi sağlamak için güvensiz bir profil çizecektir. Bununla birlikte ödeme işlemlerinizi banka hesabınız kanalıyla yaparak kredi notunuzu yükseltmek, hatta eğer kara listedeyseniz buradan çıkmak da mümkündür.

Turkcell Kredi Notu Öğrenme Hizmeti

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun yeterli ölçüde olduğundan emin olmanız gerekir. Bilakis notunuz bankalar tarafından kredi verilmeye uygun sayıda olsa bile, alt limitten en az 300-400 puan yukarıda olduğunuz takdirde kredi almanız garanti olacaktır. Bunun için kredi notunu bilmeniz ve yükseltmeniz gerekir.

Kredi notunuz, bankalar için güvenilir bir profil oluşturacak sayıya ulaşmadan talepte bulunmamanız yapmamanız faydalı olacaktır. Zira sık yapılan kredi başvuruları da kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Turkcell müşterisiyseniz, kredi notu öğrenmek için SMS hizmetinden yararlanabilirsiniz. TC Kimlik numaranızı SMS olarak kredi notu öğrenme operatörüne yollayabilir ve mevcut kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ