Temyize Cevap Süresi

Günümüzde halen birçok mahkeme vardır. Hemen her mahkemenin de kararı yani hükmü verildikten sonra değişik olan sürelerle birlikte temyiz yolu da vardır. Temyiz aslında bir çeşit ikinci bir mahkeme diyebiliriz. Özellikle de bazı suçlar için geçerli olan ve son derece de ağır olan suçları da kapsayan durumlardan bahsedebiliriz. Örnek olarak ise 15 yıldan fazla olan hapis cezalarını örnek verebiliriz. Temyize gitmek de her zaman için ücretli olan bir durum değildir. Bazı hallerde bu ücretsiz olarak da yapılabilir. Ama bu bazı hallerin neler olduğu ise yine hükümet tarafından ve Yargıtay tarafından belirlenir. Her mahkemenin temyiz sürelerinin farklı olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bunlarla ilgili olarak kısaca örnekler vermek ve değişik olan mahkemelerin temyiz sürelerine bakmak gerekiyor.

İcra Mahkemeleri ve Temyiz Süresi

İcra mahkemesi eğer hukuk alanında bir karar vermiş ise temyiz için başvuru yapılacak olan süre, kararın verildiği tarihten itibaren 10 gündür. Ancak icra mahkemesi ceza anlamında bir karar vermiş ise, bu durumda da temyiz süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Bir başka mahkeme olan kadastro mahkemelerinde de durum farklıdır aslında. Burada verilecek olan hükmün ardından taraflar eğer isterlerse 15 gün içinde temyiz için başvuruda bulunabilirler. Yine buradan bilinmesi gerekli olan bir durumdan bahsediliriz. Bu temyiz süreleri her zaman için mahkeme tarafından karar verilir. Yani herhangi bir mahkeme, herhangi bir konu ile ilgili olarak hüküm verdiği zaman temyiz yolu ile ilgili olarak da açıklama yapmak durumundadır. Zaten bununla ilgili olarak birçok örneğin de ülkemizde olduğunu biliyoruz.

Devam etmek gerekirse yine Asliye Hukuk Mahkemeleri konusunda da temyiz yolu olduğunu ve bu sürenin de kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum Sulh Hukuk Mahkemeleri için biraz daha azdır. Sulh mahkemesinde verilecek olan bir karar için temyiz süresi de 8 gün içinde şeklinde belirlenmiştir. İflasa ilişkin olarak verilen genel mahkeme kararlarına da temyiz süresi 10 gündür. Son olarak ceza mahkemelerinde ise bu süre 1 hafta, yani 7 gündür.

 

Bir önceki yazımız olan Kanuni Faiz ve Ticari Temerrüt Faizi Oranları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ