Swift Nedir?

Yurt dışı ile para alış verişi olanlar, ticaret yapanlar, yakınlarına para gönderenler, ihracat ve ithalatın içinde yer alanlar ve her türlü uluslararası bankalar ile temas halinde olanlar için, Swift kavramı oldukça tanıdıktır. Ancak, hayatında hiçbir şekilde bu tip bir işlem ile işi olmamış kişilere, Swift ismi oldukça yabancı gelmektedir. Peki, nedir bu Swift?

 Swift Kodu

Swift kodu, uluslararası para ya da fon transfer işlemlerinizi yapmanız için kullanmak zorunda olduğunuz banka kodlarıdır. Her bankanın ayrı Swift kodları vardır. Açılımı Societyfor Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan bu kod, uluslararası para transferi ve haberleşme işlemleri için çok kritik bir öneme sahiptir.

Swift kodları, 8 ya da 11 kodlu olabilirler. Her Swift kodu, standart bir şekilde oluşturulmaktadır ve dünyanın her yerinde bu oluşum şekli aynıdır. İlk 4 kodun banka kodu olduğu, ardından gelen iki hanenin ülke kodunu yansıttığı, sonraki iki hanenin ise yerel kodları temsil ettiği Swift sisteminde, son üç hanenin şube kodunu oluşturması dikkat çekmektedir.

                Örnek Swift Kodları

Bazı bankaların Swift kodlarını ele alalım.

AKBKTRIS: İlk 4 hane, yani “AKBK”, banka kodudur. Ardından gelen “TR” ise, bildiğiniz üzere ülkemizi simgelemektedir. En sondaki IS ise, yerel kodu oluşturmaktadır. Bu sayede ortaya, Akbank’ın Swift kodu çıkmaktadır.

        TCZBTR2A: İlk 4 hane, yani “TCZB” ibaresi, banka kodunu oluşturmaktadır. Takip eden “TR” ise, Türkiye’nin kısaltılmasıdır. En sondaki “2A” ise, Ziraat Bankası yerel kodunu oluşturmaktadır.

        TGBATRIS: İlk 4 hane, yani “TGBA” kodu, Garanti Bankası’nı temsil eden banka kodudur. Daha sonradan gelen “TR” ise, bildiğiniz gibi ülkemiz Türkiye’nin kısaltılmasıdır. Sondaki “IS” ise, yerel kodu oluşturmaktadır.

Yurt dışına bir para ya da fon transfer edileceği vakit, “Garanti Bankası” derseniz, karşınızdaki yetkili sizin işleminizi yapmayacaktır. Ancak, Garanti Bankası’nın Swift kodunu karşı tarafa bildirirseniz, işlemleriniz başlayacaktır. Swift sistemi ve bağlı bulunan kodu da, bu anlamda uluslararası para transferi açısından oldukça önemli, gerekli ve kritik bir duruma sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Swift Kodları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ