Swift Kodu Nedir?

İhracat ya da ithalat ile uğraşan ve uluslararası para transferi yapan her firma, çeşitli bankalar aracılığı bu gönderimleri yapmaktayken, bir takım özellikli kodlara ihtiyaç duymaktadırlar. Her bankaya özel şekilde oluşturulan ve benzersiz olan Swift kodları, bu noktada ihtiyaç duyulan kodları simgelemektedir. Swift kodları kullanılmadan, uluslararası para transferlerini gerçekleştirmek mümkün değildir.

SWIFT Açılımı Nedir?

Societyfor Worldwide Interbank Financial Telecommunication olarak açılıma sahip SWIFT, tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik ortamda fon transferi yapmaya yarayan kodları oluşturmaktadır. Swift kodu, çoğu yerde BIC kodu olarak da geçmektedir. BIC kodunun açılımı ise, Bank Identifier Code şeklindedir. Yani, bankaların kimlikleri gibi bir anlam ortaya çıkmaktadır.

Swift kodu, bankaya özel olarak, 8 ya da 11 haneden oluşan bir kod türüdür. Bütün dünya bankaları ve finans sektörü nazarında, Swift kodların oluşumu ve kullanımı standarttır.

Örnek Birkaç Swift Kodu

Uluslararası para gönderimi yapmak istediğinizde, karşınızdaki muhataba “Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” demeniz bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü karşınızdaki muhatap, Ziraat Bankası’nın Swift kodunu öğrenmek isteyecektir. Bu noktada, TCZBTR2A kodunu bildirmeniz, işlemlerinizin başlatılması için uygun olacaktır.

Yine başka bir gönderim ya da fon transferinde, “Akbank” demenizin hiçbir karşılığı olmayacaktır. Ancak, ilgili birime AKBKTRIS kodunu geçmeniz halinde, transfer işlemleriniz yoluna koyulacaktır.

Swift kodları, yukarıda da belirtildiği üzere standart şekillerde oluşmaktadır. Bu noktada ise, ilk 4 karakterin Banka Kodu olduğu bilinmektedir. Akbank örneğinden gidersek, AKBK kısmı, Akbank’ın kendi kodudur. Ardından gelen iki karakter, ülke kodunu simgelemektedir. Yine Akbank Swift koduna baktığımızda, AKBK’dan sonra TR geldiğini görmekteyiz. Sonrasındaki iki karakter ise, yerel kodu simgelemektedir. Bu yerel kod, kimi ülkelerde üç haneye çıkabilmektedir. Örneğimize bakında, Akbank’ın yerel kodunun IS olduğu görülmektedir. Kodun son üç karakteri ise, şube kodunu temsil eder nitelikte ortaya çıkmaktadır.

Bu anlatım ve örneklerden yola çıkarak, Swift kodunun ne kadar standart ve basit oluştuğunu; ancak aynı zamanda da ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu da görebilmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ