SSK Olmadan Kredi Çekilir mi?

İhtiyaçların hiç bitmediği, tüketimin devam ettiği ve bunlar için de sürekli olarak bir para arayışının ve nakit gereksiniminin sürdüğü günümüzde, insanlar kıt kanaat bir takım paralar biriktirseler bile, mutlaka bir miktar paraya daha ihtiyaç duyabilmektedirler. Örneğin bir ev almak isteyen insanın, cebindeki paranın yetersiz kaldığı durumlarda, bankalardan konut kredisi almak istemesi son derece doğal iken; aynı zamanda bu kişinin araba almak için de bankalardan taşıt kredisi desteği alması paralel şekilde olağandır. Çalışan kesim için herhangi bir bankadan kredi çekmek zor bir durum değil iken, SSK olmadan kredi çekmek isteyen vatandaşlar ise bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Ancak bu sıkıntılar da, belli yollardan çözülmektedir.

Kredi Çekerken Bankalar Neye Önem Verirler?

Bankalar, ödünç para verecekleri kişilerin finansal geçmişlerini inceleyerek kredi notlarına bakarlar. Bunun akabinde, kişilerin gelir ve gider durumları da incelenen önemli bir kriter olmaktadır. Bu noktada, kişinin düzenli bir gelirini gösteremediği SSK kaydı bulunmuyorsa, yani kişi resmi anlamda sigortalı bir işte çalışmıyorsa, banka kişiye kredi vermekte pek istekli davranmayacaktır. Çünkü banka, bugün verdiği kredi miktarının karşılığını önümüzde süreçte kişiden belli aralıklar geri isteyecektir. Bu geri ödeme durumu sırasında, banka parasını zamanında ve doğru şekilde almayı arzulayacaktır. Bu nedenle de SSK olmadan kredi çekmek isteyen insanlar, bankaları kuşkuya düşürebilmektedirler.

SSK Olmadan Kredi Çekmenin Yolları

Yukarıda bahsedilen sorunu aşabilmek için, SSK’sı olmayan kişilerin düzenli kira gelirlerinin olması durumu kullanılabilmektedir. Bu şekilde banka, SSK olmasına ihtiyaç duymadan, kişinin kira gelirlerinden geçimini sağladığını gördüğü için, rahatlıkla bu kişiye kredi kullandırabilmektedir. Bu sayede hem banka, hem de müşteri istediğini elde etmiş olacaktır.

SSK olmadan kredi çekmenin bir başka yolu da, kişinin kredi çekerken ipotek gösterebileceği bir taşınmazının olması ile sağlanmaktadır. İpotek gösterilen bir evin expert raporu sonucunda yaklaşık % 50 – % 75 ederindeki bir meblağ kadar kişiye kredi kullandırılması, bankaların sıklıkla başvurduğu bir diğer yöntemi oluşturmaktadır. Bu sayede kişide SSK şartı aranmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ