SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi devlet, özel sektörde çalışan vatandaşları için bir takım ek yardımlarda bulunmaktadır. Sosyal devlet statüsünün getirdiği ve aslında olması gerekenin çok daha azının görüldüğü ülkemizde, her sene çocuk parası da verilmektedir. Aylık olarak özel sektör çalışanının maaşına eklenen bu meblağlar, kişinin eşinin çalışıp çalışmadığına, kaç çocuğu olduğuna ya da çocuğu olup olmadığına, kişinin evli olup olmadığına göre de değişmektedir.

Asgari Geçim İndirimi şeklinde de bilinen, kısaltması da Agi olan bu yardımlar, daha çok çocuklara devlet tarafından yansıtılan bir yardım parası olarak görülse de, rakamlar ciddi anlamda komiktir. Örneğin bu listeye göre devlet, eşi çalışmakta olan ve 1 çocuğu bulunan çalışana 103,63 lira yardımda bulunmaktadır. Yine benzer şekilde, eşi çalışan ve 4 çocuğu bulunan vatandaşın aldığı çocuk parası toplamda 135,17 liradır. Bu ve buna benzer rakamlar söz konusu yardımın içinde yer almaktadır.

SGK çocuk parasının bir takım ek ödemeleri de olabilmektedir. Örneğin, çocuğun bir devlet hastanesinde doğurulması, aileye 70 lira yardımın kapısını açmaktadır. Bunlar gibi bir takım ufak tefek yardımlar da çocuğun doğmasından itibaren ortaya çıkan paralardır. Fakat söz konusu paralar düzenli değil, tek seferlik olduğu için vatandaşların da pek işine yaramamaktadır. Ancak yine de yardım yardımdır ve bir takım giderlerin karşılanmasında az da olsa bu paraların da etkisi bulunmaktadır.

Öte yandan Agi yardımları ya da çocuk parası diye de bilinen bu meblağlar, her sene değişmektedirler. Örneğin 2014 yılı sonunda 80 lira civarında olan bekâr çalışanların asgari geçim indirimi parası, bu sene 90,11 TL olmuştur.

Agi Listesi (Çocuk Parası)

BEKÂR 90,11 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 90,11 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 1 ÇOCUKLU 103,63 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 2 ÇOCUKLU 117,15 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 3 ÇOCUKLU 126,16 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞAN 4 ÇOCUKLU 135,17 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 108,14 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 1 ÇOCUKLU 121,65 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 2 ÇOCUKLU 135,17 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3 ÇOCUKLU 144,18 TL

EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 4 ÇOCUKLU 153,19 TL

Bir önceki yazımız olan Akbank Evlilik Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ