Senetle Araba Nasıl Alınır-Peşinatsız Senetle Araba

Senetle araba almak denildiğinde hemen hemen hepimizin aklına araya bankayı karıştırmadan araba almak gelmektedir. Peki, banka kredisi kullanmaya gerek kalmadan senetle araba alınabilmekte midir? Kimler böyle bir durumda bireylere güvenerek ve hangi şartları öne sürerek peşinatsız araç bedelinin tamamına senet yaparak araç teslim eder?

Senetle Araba Almak

Peşinatsız ve senetle araç almak aslında tahmin ettiğiniz gibi zor değildir. Birçok galerici bu işi tamamen ticarete döktükleri için sizlere farklı çözümler sunmak adına kolaylıklar sağlayabiliyorlar. Bu sayede cebinde yalnızca noterde rehin koydurma parası ve alım satım masrafı olarak 500 TL parası olan kimseler bile araç alabilmektedir.

Banka alanında sicilinizin bozuk olması sebebi ile alamadığınız kredileri galericiler sizlerin adına çekerek sizlere yardımcı olmaktadır. Peki, galericilerin bu durumdan kazançları nelerdir? Sizin adınıza 12 aydan 36 aya kadar sattığı araç için kredi kullanan galerici sizin istediğiniz orana uygun bir faiz oranı belirliyor ve örneğin galerici 0.90 faiz oranı ile çektiği krediyi sizlere % 2.90 dan hesaplayarak yansıtıyor. Yani aradaki %2 lik oran galericiye kar olarak kalıyor.

Ayrıca sattığı araç örneğin 21.000.- TL lik aracı size 22.500.-TL’ye sattığı düşünülürse buradan da 1.500.-TL kar ediyor. Yani bu uygulama galericiye çok daha avantajlı olarak geri dönüşüm sağlıyor.

İşte bu sebeple de peşinatsız senet ile araba almak mümkün oluyor. Bu işi yapan birçok galerici bulunuyor. Cebinizde azda olsa bir peşinatınızın bulunması ise sizleri galericiler için çok daha cazip bir müşteri haline getiriyor. Bu nedenle senetle araba almak istiyorsanız bunun artık imkânsız olmadığını bilmeniz gerek.

Galerici Kendini Nasıl Garanti Altına Alıyor?

Galerici noter kanalı ile aracı size satarken üzerine rehin koydurmak ister. Aksi durumda zaten satış gerçekleşmeyecektir. Galerici rehinini koyduktan sonra siz söz konusu borcunuza ait senetlerin tamamını bitirmeden asla aracın satış işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Senetler tek tek düzenlenmez genellikle tek senet yapılır. Siz senedin vade gününde o borcu ödeyemezseniz galerici senedi avukata verir ve arabanızın bağlanması sağlanır. Bu sürece kadar siz galericiye kaç ay taksit öderseniz ödeyin boşa gidecektir. Bu sebeple senetle araba almanın riskleri bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet daş diyor ki:

    slm ben araba almak istiyorum peşinatım yuk ama hertürlü aylık taksit miktarını öderim

  2. Süleyman diyor ki:

    Hepsi hikaye… Kaç tane galericiye sordum. Kimse peşinatsız araba vermez. Sanki kapılarından dilenci kovar gibi davranırlar. İllaki bir bankaya Düdükleneceksiniz. , (hepsine kredi çıkaranlar da nedense sadece koç finans ile çalışıyor.) Faizsiz taksitle satış ancak yarısı peşin olursa…

BİR YORUM YAZ