Senet İmzaladım Ödenmezse Ne Olur?

Senet Nedir?

Senet bir tarafın belirli bir borç karşılığında karşı tarafa yani alacaklıya düzenleyerek verdiği kıymetli bir evrak türüdür. Senet için sadece karşılıklı iki tarafın olması yeterlidir herhangi üçüncü bir şâhısa gerek bulunmamaktadır. Üzerine borçlunun T.C.Kimlik numarası, adı soyadı, adres bilgileri, vade tarihi vb. bilgiler doldurularak düzenlenmektedir. Ancak borçlu taraf firma ise senet üzerinde muhakkak firmanın kaşesi ve şirket yetkilisinin imzası bulunmak zorundadır.

İcra Yolu İle Ödeme

Senet borcunun ödenmemesi halinde alacaklı nasıl bir yol izleyeceğine kendi karar vermektedir. Alacaklı hiç beklemeden direkt olarak icara dairesine müracaat etme yoluna gidebilir. İcra dairesine müracaat etmesinin ardından icra takibi başlatılır.

İcra takibi sonucunda borçluya ödeme emri gönderilmektedir. Ödeme emrinin borçlunun eline ulaşmasını takip eden 10 iş günü içerisinde borçlu borcunu ödemekle yükümlüdür. Ancak borçlu isterse 5 iş günü içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir. Borçlu itiraz hakkını borcun ona ait olmaması, imzanın kendine ait olamaması ya da evrakın üzerinde tahribat olması gibi nedenler ile kullanabilmektedir.

İtiraz edilmediği durumlarda ise ödemenin kesinlikle yapılması gerekmektedir. İtiraz edilmez ve ödeme gerçekleştirilmez ise icra 10 gün bekleme süresinin ardından söz konusu borçlunun tüm mal varlığından; senedin miktarı, senetten doğan icra masrafları, avukat giderleri ve diğer tüm masrafların toplamına denk gelen kısmına el koyar. Sonrasında da açık arttırma yöntemi ile satışı gerçekleştirilerek söz konusu mallar paraya çevrilir.

Borcun Ödenmemesi Halinde İzlenebilecek Yollar

Şayet size tanınan yasal süre içerisinde ödemenin tamamını gerçekleştirememeniz halinde izleyebileceğiniz en mantıklı yol alacaklı ile anlaşma yoluna gitmektir. Alacaklı ile anlaşma sağlayarak borcunuzu parça parça olarak ödeme imkânına sahip olabilirsiniz. Böyle bir anlaşma sağlamanız halinde icra dairesine bu durumu bildirmeli ve borcu tek seferde ödeyemediğiniz için parça parça ödeme yoluna gittiğinizi bildirmelisiniz. Bu durumda faiz ve gecikmeler oluştuğu için belirli bir miktarda fark ödemeniz gerekmektedir ancak sonuç olarak borcunuzu daha uzun vadeye yayarak daha küçük rakamlar halinde ödeme şansını elde etmiş olursunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Krediden Cayma Hakkı Var Mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aziz Taşçı diyor ki:

    Avukata anlaşma yoluna gideceksin istediğin kadar vade uzatabilirsin. Ödeme gücüm bu şekilde deyip

  2. Cihan diyor ki:

    Peki hersey üst üste geliyor işlerde ıy deyil ne yapmam gerekiyor avukata diyorum ben 300 tl aylık vere bilirim diyorum ama oda diyor ki olmaz hepsini verecen diyor o zaman ne yapacam üstelik arabami bağliyor

BİR YORUM YAZ