Repo Nasıl Yapılır?

 

Repo, bankacılık teknolojilerinin ilerlemesiyle yaygınlaşan finans işlemlerinden biridir. Bu işlem bir menkul kıymetin belli bir dönemden sonra ilk satıcısı tarafından geri alınmasını öngörmektedir. Repo, menkul kıymetin gerçek alıcısı ile satıcısının ihtiyaçlarını karşılamak için kısaltılmaktadır ve bu durum onu diğer piyasa araçlarından farklı kılmaktadır.

Repo işlemleri günümüzde bankaların sağladığı hizmetler arasında önemli bir yere sahiptir. Bilhassa bankalar ve diğer finansal kuruluşlar aracılığıyla gerçekleşen alım / satım işlemlerinde repo işlemi sıklıkla uygulanmaktadır. Bu işlem alıcı ve satıcı açısından kârlı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Repo işlemleri IMKB Takas ve Saklama AŞ’de muhafaza edilmektedir. Repo hizmetini diğer alım / satım işlemlerinden keskin bir çizgi ile ayırmakta olan bir nokta mevcuttur. Satımı gerçekleştirilmekte olan menkul olarak değerlendirilmekte olan mülke ilişkin belirlenmiş olan tarih içerisinde satıcı tarafından, değer olarak biçilmiş fiyatlandırma üzerinde geri satın alma sözleşmesi imzalanır. Repo hizmetinin her ne kadar karışık bir tanımı olsa da her iki taraf için de oldukça karlı bir işlemdir.

Repo işlemleri birçok konuda çözüm olabilmektedirler. Örneğin finansal anlamda ciddi problemler yaşıyorsanız ve elinizde sattığınız hâlde bu sıkıntılarınızı çözebileceğiniz ancak satmak istemediğiniz bir gayrimenkul mevcutsa ve kredi çekemiyorsanız repo işlemleri bu durumda yardımcı olacaktır.

            Repo Süreci Nasıl Başlatılır

Repo işlemi yapmanın ilk adımı bu işlemin yapılacağı bankayı seçmektir. Birçok finans kuruluşu repo işlemi yapmaktadır ancak güvenilirlik bakımından bankaları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bankalar repo talebinde bulunan müşterilerin ellerindeki finansal avantajları değerlendirerek ilgili kurumlara iletirler ve alıcı ile satıcı arasında aracılık işlevini yaparlar. Bununla birlikte diğer ihtiyaçların karşılanması konusunda yardımcı olurlar. Zira repo işlemleri bankalar arasındaki ciddi rekabet konularından biridir ve banka müşteri memnuniyetini sağlamak için bu işlemlere önem vermektedirler.

Repo işlemlerini geçici satış olarak görmek de mümkündür. Örneğin elinizde bulunan bir mülkü repo olarak değerlendirmek isterseniz bankaya geçici olarak satmış olursunuz. Banka da size bunun karşılığında repoya ilişkin bir makbuz verecektir. Ekonomik sıkıntılarınızı çözdüğünüz zaman geçici olarak satmış olduğunuz mülkünüzü bankaya belli bir kar payı ödeyerek geri alabilirsiniz. Reponun birçok bakımdan kredi çekmek gibi diğer alternatif çözümlere oranla daha avantajlı olduğunu belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Açık Mektup (Open Letter) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ