Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, yani kısaca SGK olarak bilinen devlet kurumu, çalışanların mağdur olmaması açısından rapor ya da istirahat parası olarak bilinen para ödeme durumunda bir takım düzenlemelere gitti. Bu düzenlemelerde, rapor parası almak bazı temel şartlara bağlandı. Ancak bu şartlar, oldukça net ve mantıklı nedenleri kapsıyor. Çalışan kesim, hasta olduklarında ya da doğum yaptıklarında mağdur olmamak için, çalışamadıkları sürenin parasını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabiliyor. Bu para ödeme işi ise, 2 temel şarta dayandırılıyor.

SGK Rapor Parası Alabilmek İçin Temel İki Şart

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası ya da istirahat parası alabilmek için ilk aranan şart, iş yerinde bir iş kazası geçirerek belli bir süre çalışamaz raporuna sahip olmak durumu oluyor. Yani SGK, iş kazası durumunda çalışanı mağdur etmek istemiyor; fakat bu durumu da bir rapor ile kanıtlasın istiyor. Aynı şekilde, çalışılan iş kolu özelinde bir iş hastalığına kapılma durumu da, tıpkı iş kazasında olduğu gibi, raporla belgelendiği müddetçe rapor parası ya da istirahat parası almak için bir sebep oluşturuyor.

Diğer şart ise, rapor tarihi baz alınarak, geriye dönük 3 aylık, yani 90 günlük periyot boyunca çalışanın sigorta primlerinin düzenli ve normal şekilde ödenmiş olması gerekliliğini kapsıyor. Bu sayede, çalışan adına 3 ay ya da daha fazla sigorta primi ödenmişse, rapor parası almakta bir sıkıntı çıkmamış oluyor.

Doğum Zamanı Rapor Parası Alınabiliyor Mu?

Kesinlikle evet. Kadınlarda, yalnızca doğum için ayrı bir durum uygulanıyor. Sosyal güvenlik kurumu, tekil doğumlarda doğumdan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki sekiz hafta için; ikiz, üçüz gibi çoğul doğumlarda ise doğumdan önceki on hafta, doğumdan sonraki sekiz hafta şeklinde için rapor parası ödüyor. Burada da ikinci şart, doğum tarihinden geriye doğru bakıldığında, kesintisiz ve olması gereken şekilde, 90 günlük (3 aylık) sigorta prim ödemelerinin çalışan için gerçekleştirilmiş olması şeklinde oluyor.

SGK’nın temel olarak mantığı, rapordan önceki 3 ayın çalışılması ve işin zorunluluktan dolayı çalışılmaması halini alıyor.

Bir önceki yazımız olan Eşimin Kredi Kartı Borcu Beni Etkiler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ