Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası isminden de anlaşıldığı üzere bir sigorta çeşididir. Poliçe dâhilinde yer alan sigortalılar, poliçe süreleri içerisine yapmış oldukları sağlık harcamalarını ( ameliyat masrafları, doktor muayenesi, görüntüleme, tahlil ve ilaç masrafları vb.) poliçe dâhilinde belirtilmiş olan kullanım şartları ve limit dâhilinde teminat altına alınmasını sağlar.

Özel Sağlık Sigortası Prim Belirleme Kriterleri Nelerdir?

Sağlık sigortası prim tutarları poliçe tarzlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu poliçe tarzları ayakta tedavi teminatlı, yatarak tedavi teminatlı gibi çeşitlere ayrılabilmektedir. Ayrıca prim tutarlarını belirlerken dikkate alınan diğer kriterler ise cinsiyet, yaş ve sağlık geçmişi gibi unsurlardır. Bir sosyal güvencesi olan ya da olmayan 18 yaşından büyük herkes özel sağlık sigortası yaptırabilmektedirler. 18 yaşın altındaki çocuklar ise yanlarında ebeveynlerinden birinin bulunması ile beraber poliçe kapsamı içerisine alınabilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Yaptıracak Olanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Özel sağlık sigortası ile alakalı olarak sigorta sektöründe prim ve teminatları farklı olan birçok fazla poliçe çeşidi bulunmaktadır. Söz konusu poliçe çeşitleri sigortalı katılım payı oranları, primi doğrudan etkileyen teminat limitleri, anlaşmalı hastane kısıtlamaları gibi birden çok unsuru içeriğinde barındırmaktadır. Bu sebeple poliçenizi yaptırmadan önce ne çeşit bir sağlık sigorta gereksiniminiz olduğunu belirlemeniz ve buna göre alternatifleri araştırmanız da oldukça önemlidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel sağlık sigortası ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olarak girmiş olduğu bir sigortalılık çeşididir. Söz konusu sistem kapsamında sigortalı olarak çalışmakta olanlar onların bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınları ve emekliler genel sağlık sigortası kapsamında bulunmaktadır. Ancak 25 yaşını geçmiş öğrenciler, 18 yaşını aşmış ve öğrenci olmayan bireylerin GSS tespiti yaptırmaları zorunludur. Kaymakamlıklarda yapılmakta olan gelir tespiti ile bireyler aylık en az 35 TL olmak üzere GSS primlerini ödemektedirler. Herhangi bir geliri olmayan kişiler ise devlet tarafından teminat altına alınmaktadır. Örnek teşkil etmesi bakımında aylık kişi başı gelirleri 886 TL olan ailelerin ödemeleri gereken prim miktarı 35.50.- TL tutarındadır ancak gelir arttıkça buna paralel olarak prim miktarı da artmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Alamıyorum? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ