Öğrenci Kredi Alabilir mi?

Öğrenciler her zaman maddi açıdan sıkıntıda olabilirler. Özellikle derslerine odaklanmak isteyen öğrenciler yurtlardan çıkarak kendi evlerine taşınmak istiyorlar. Ancak bunun için de belirli bir ücretin bir kenara biriktirilmesi gerekir. Bu gibi maddi ihtiyaçlardan dolayı da öğrenciler kredi çekmek isteyebilirler. Siz de ev, araba ya da farklı bir ihtiyacınızı karşılamak için kredi çekmek isteyebilirsiniz.

Öğrencilerin Kredi Çekebilmesi İçin Gelirinin Olması Gerekir mi?

Kredi için bir bankaya başvuruda bulunduğunuzda ilk olarak bir gelirinizin olup olmadığına bakılacaktır. Eğer bir geliriniz varsa krediniz hemen onaylanacaktır. Bir öğrencinin nasıl bir geliri olabilir diye merak edebilirsiniz. Eğer belgelendirebileceğiniz bir geliriniz varsa yani part time olarak çalışıyorsanız bu durumda ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ancak geliriniz yoksa bu durumda farklı yollar denemeniz gerekebilir.

Çalışmayan Öğrenci Kredi Alabilir mi?

  • Çalışmayan öğrencilerin kredi alabilmesinin birkaç yolu bulunuyor. Eğer kira geliriniz varsa ya da üzerinize kayıtlı mülkler bulunuyorsa, ailenizin de kefil olması ile belirli bankalardan kredi çekebilirsiniz.
  • Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir mal varlığı yoksa bu durumda gelirlerinizi belgelendirmeniz gerekecektir. Eğer gelirinizi belgelendiremiyorsanız kredi çekemezsiniz.

Kredi Kartı Kredi Kullanılabilir mi?

  • Bankalar kredi vermedikleri kişilere farklı bir uygulama ile kredi vermektedir. Siz de bir öğrenci olarak kredi kartınız ile kredi çekebilirsiniz.
  • Kredi kartınız ile kredi çekmek istediğiniz zaman çok yüksek ücretler çekemiyorsunuz. Çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı 3 bin liradır.
  • Kredi kartı ile kredi çekeceğiniz zaman taksitler kredideki gibi çok uzun olmuyor. Çektiğiniz miktar ne olursa olsun en fazla 9 taksite böldürebiliyor ve ödemelerinizi 9 taksit şeklinde gerçekleştiriyorsunuz.
  • Kredi katı ile kredi çektiğinizde taksit sayısı çok az olduğu için taksitleriniz de çok yüksek olacaktır. Örneğin, 3000 TL’lik bir kredi çektiğinizde aylık ödemeniz 330 TL civarı yapacaktır.
  • Siz de kredi çekmek için gelirinizi belgelendiremiyorsanız ve kendinize kredi çekebileceğiniz bir yol arıyorsanız bunun için kredi kartlarınızı kullanabilirsiniz.
  • Ancak tüm bankalar kredi kart sahiplerine kredi vermez. Bunun için ilk olarak hangi bankaların kredi verdiğini araştırmanız gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiyedeki Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ