Negatif Kredi Kaydınızı Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin en önemli nedeni borçlanma tutarının yükselmesidir. Yani ek gelir kaynakları göstermeden fazla kredi çekilmesi ya da kredi kartı borçlarının tamamının yatırılmaması gibi nedenler kişinin kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak isteyen kişiler borçlanma miktarına mutlaka dikkat etmelidir. Yine ödeme tarihlerinde yaşanan aksaklıklarda kredi notunun negatife dönüşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle gerek kredi kartlarında gerekse de kredi taksitlerinin ödemelerinde mutlaka son ödeme tarihlerine dikkat edilmeli ve mutlaka bu tarihi geçmeden ödemenin yapılmasına çalışılmalıdır.

Neden Kredi Çekemiyorum?

Bankaların kredi taleplerini reddetmelerinin en önemli nedeni negatif kredi notudur. Kredi notunun düşük olması ve talep edilen kredi tutarının yüksek olması otomatik olarak kredi talebinin reddedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kredi talebinde bulunmadan önce mutlaka kredi notunun öğrenilmesi gerekir. Belirlenen kredi notuna göre kredi talebi şekillendirilirse kredi onayı alınması kolaylaşacaktır. Daha önce herhangi bir nedenle kredi takibine giren kişiler için ise ne yazık ki kredi kullanılması nerede ise imkânsız hale gelmektedir. Çünkü yasal takibe giren kişiler otomatik olarak kara listeye girmekte ve kara listeye giren kişiler ile bankalar hiçbir koşulda çalışmamayı tercih etmektedir. Buradaki amaç bankaların insanları kredi borçlarını düzenli ödemeye teşvik etmeleri ve kredi borçlarını ödemeyen kişileri cezalandırma istekleridir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmenin en etkili yolu borcuna sadık bir müşteri olmanızdır. Kredi kartı ve krediler gibi bankalara düzenli olarak gerçekleştirilen ödemelerde asla ödeme tarihi kredi kartı ekstresi ya da kredi ödeme planı üzerinde yer alan son ödeme tarihini asla geçmemelidir. Yine var olan kredi borçlarının kapatılması ya da kredi kartı borçlarının tamamının ödenmesi gibi eylemlerde kredi notunun otomatik olarak yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca aylık gelirin artması, kişinin üstüne yeni taşınır ya da taşınmaz varlıkların alınması, eğitim ya da kariyer konusunda terfi alınması gibi olumlu durumlarda kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ