Nasıl Bankacı Olunur?

Bankacı Olmak

Bankaların daha iyi çalışma şartları sunmaları ve terfi alma imkânlarının daha kolay olması pek çok kişinin bankacı olmayı istemesine neden olmaktadır. Aslında sanılanın aksine bankaların çalışma koşulları çok ağır, çalışma saatleri ise çok uzundur. Bankanın saat 17:00’de kapanmasına rağmen çalışanların işlerini toplaması ve kasalarını kapatmaları gibi ekstra işlemleri nedeni ile çalışanların çıkış saatleri daha da gecikebilmektedir.

Nasıl Bankacı Olabilirim?

Bankacı olmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmakla beraber kariyer planlaması için üniversite tercihinde Bankacılık ve Sigortacılık bölümü tercih edilmesi atılabilecek ilk adımdır. Yine bankalar finans ile ilgili olan İşletme, Kamu, Muhasebe ve İktisat gibi 4 yıllık üniversitelerden mezun olan adaylarda bankalar tarafından açılan personel alım sınavlarına katılım hakkı kazanmaktadır. Bankaların açtıkları yazılı sınavlardan gereken puanları alan adaylar sözlü mülakat aşamasına davet edilmekte ve bu aşamada da başarılı olan adaylar işe alınmaktadır.

Bankacı Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Pek çok kişi prestijli gördükleri için bankacı olmayı istemektedir. Bankaların çalışanlarına sundukları pek çok avantaj bulunmakla beraber aslında bu işin büyük dezavantajları da bulunmaktadır. Avantajları arasında resmi tatillerin kamu kurumları gibi tam verilmesi, özlük haklarının iyi olması, çifte maaş uygulamasının bulunması, çalışanların terfi haklarında diğer sektörlere göre büyük kolaylıklar sunulması ve yabancı ortaklı bankalarda performansa göre yurt dışında da çalışma imkânının bulunması sunulan avantajlar arasında akla ilk gelenler arasında yer almaktadır. Dezavantajları ise çalışma koşullarının çok stresli olması, bankaların belirlemiş oldukları limitlere ulaşabilmek için çalışanlarına sürekli olarak baskıda bulunması ve bu hedeflere ulaşabilmek adına çalışma saatlerinin çok fazla uzaması ve bankadan hizmet alan kişilerin uygulamalara sert tepki göstermeleri nedeni ile sürekli olarak müşteriler ile istenmeyen diyaloglar yaşanması çalışanların en çok şikâyet ettikleri konular arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taksitle Cep Telefonu Alma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ