Nakit Çekime Kapatılan Kart Ne Zaman Açılır?

Nakit Çekim Nedir?

Kredi kartı üzerinden gerçekleştirilen para çekimleri nakit çekim olarak isimlendirilmektedir. Bankaların kredi kartı limitleri ile nakit çekim limitleri her zaman için birbirinden farklıdır. Bunun nedeni bankaların tahsilatta sorun yaşama riskini azaltmaya çalışmalarıdır. İlgili kanunlar ile beraber belirlenen kredi kartı nakit çekim limiti kart limitine göre belirlenmektedir.

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gerçekleştirilen yeni uygulamalar ile beraber aynı yıl içerisinde 3 defa toplam kredi kartı borcunun yüzde 50’si ve altı tutarını yatıran kişilerin kredi kartları nakit çekime kapatılmaktadır. Yine ilk ekstre döneminde toplam dönem borcunun asgari ödeme tutarını yatıran kişilerde de takip eden ay borcun tamamen kapatılmaması durumunda kredi kartları nakit çekime kapatılmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı oranları da kademeli olarak arttırılmakta ve yeni verilen kredi kartlarında bu oran yüzde 40 oranında sabitlenmektedir. Bunun amacı kredi kartını yeni kullanmaya başlayan kişilerin düzenli ödeme alışkanlığını edinebilmelerini sağlamak ve geri ödemede bulunmadan daha fazla borçlanmasının önüne geçilebilmesidir.

Nakit Çekime Kapanan Kart Ne Zaman Açılır?

Aynı takvim yılı içerisinde kredi kartına ait toplam borcun yarısını ve altını ödeme nedeni ile kredi kartı nakit çekime kapatılan kişilerin dönem borçlarının tümünü kapatmaları halinde takip eden ay kredi kartları nakit çekime açılmaktadır. Yani kredi kartı toplam borcu kapatıldığı anda kredi kartından nakit çekim tekrar yapılabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Nasıl Bankacı Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ