Mevzuat Nedir?

Mevzuat, herhangi bir konuda yürürlükte olan kanunların bütününe verilen isimdir. Bir meseleyle ilgili anayasa, kanun, hukuk ve tebliğ hükümleri o meselenin mevzuatını oluşturur. Herhangi bir faaliyetin denetimi yürürlükte olan mevzuata göre yapılır. Hukukun her alanında olduğu gibi ekonomi ve bankacılık alanlarında da ciddi bir mevzuat bulunmaktadır. Bankacılık faaliyetleri anayasada, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında ve uluslararası hukukta geçerli olan belli kanunlara bağlı olarak yürütülmelidir. Tüm bu kanunlar bankacılık mevzuatını oluşturmaktadır.

Bankacılık Mevzuatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de bankacılık mevzuatı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından denetlenmektedir. Mevzuattaki değişiklikler bu kurum tarafından yayınlanmakta ve bankacılık faaliyetlerinin denetimi yürürlükte olan mevzuata göre yapılmaktadır. Anayasada geçerli olan Bankacılık Kanunu ve anayasa dışındaki bazı kanun ve kararnameler bankacılık mevzuatını oluşturur.

Bankacılık mevzuatının birtakım temel amaçları bulunmaktadır. Bunlardan ilki finansal piyasalardaki güven ve istikrarı sağlayabilmektir. Denetlemelerin temel amacı,  piyasadaki güven ve istikrar ortamına zarar verecek faaliyetleri durdurmaktır. Yatırımcının piyasada var olabilmesi için piyasanın güvenilir olması gerekir. Bu bakımdan BDDK tarafından yürütülen mevzuat denetlemeleri son derece önemlidir.

Kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması da mevzuatın temel amaçları arasındadır. Kredi sistemindeki yanlışlıklar piyasada ve ekonomide krize dahi sebep olabilir. Kredi trafiğinin mevzuata uygun bir şekilde işlemesi ekonominin istikrarı açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması da bankacılık mevzuatının temel amaçları arasındadır.

Bankacılık Mevzuatı Hangi Kurumları Kapsar

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bankacılık faaliyetleri gösteren bütün kuruluşlar bankacılık mevzuatının kapsama alanı içindedir. Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal veya uluslararası kuruluşların bankacılık mevzuatına uygun hareket etmeleri gerekir. Yurtdışındaki bankaların ve holdinglerin Türkiye’deki şube ve temsilci kuruluşları da geçerli mevzuatın kapsama alanındadır. Bununla birlikte Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Tasarruf Mevduatı Sigorta fonu gibi kuruluşlar da yürürlükte olan mevzuat üzerinde denetleme hakkına sahiptir. Temel yetki BDDK’nın olmakla birlikte bu resmi kuruluşlar da bankacılık faaliyetlerini denetleyebilmektedir. Bütün bankacılık faaliyetleri mevzuata bağlı olarak yürütülür ve mevzuat uygulanmadığı takdirde bazı hükümler uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Faizsiz Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ