Maaş Yazısı Örneği

Anayasada belirtilen ve belli bir çalışmanın sonucunda elde edilmiş emek karşılığı olarak da nitelendirilebilecek ücret yani maaş, çalışanların yaptıkları ise göre hak ettikleri paranın karşılanması olarak da tanımlanabilir. Maaş yazısı, ilk defa işi düşenler adına oldukça yanlış şekillerde doldurulabildiği için, bu konuyu açıklama gereğini hissettik.

Maaş Yazısı Neden Önemlidir?

Bir şirketin, gerekli ödemeleri daha uygun, şeffaf ve homojen bir dağılım ile yapabilmesi adına, bankalarla anlaşmalı olarak çalışması günümüzün en çok uygulanan durumları arasında yerini almaktadır. Şirketler, bünyelerinde çalışan kişilere, o şirketin yetkilileri tarafından yazdırılan ve aldıkları ücretleri belgeleyen maaş yazıları ile, gerekli çalışmaları yapmakta ve çalışanlarının haklarını güvence altına almaktadırlar.

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır? Neler İçerir?

Her dilekçede olduğu gibi, maaş bordrosu veya maaş yazısı da belirli kurallarla yazılmaktadır. Bu kurallara uyularak yazılan her dilekçe, bankalar tarafından kabul edilmekte ve işlemleri yürütülebilmektedir. Bankaların istediği kurallar doğrulusunda doldurulan maaş dilekçeleri, kişilerin bankalarda yapacakları işlemleri de kolaylaştırmaktadır.

Maaş yazısında

  • ad
  • soyad
  • ilgili bankanın ismi
  • bankanın bulunduğu ilin ismi
  • alınan maaşın miktarı
  • firmanın kaşesi
  • yetkili her kim ise o kişinin imzasının bulunması şarttır.

            Maaş Yazısına İstenilen Miktar Yazılabilir Mi?

Maaş yazılarına, istenilen ölçüde maaş miktarı yazılabilmekte ve bankalar bu açıdan, hak sahiplerine hiçbir kısıtlamada bulunmamaktadır. Aksine, ne kadar çok yüksek bir maaş gösterimi olursa, o kişinin bankalar değerinde kredi puanı yükselmekte ve daha ileriki bir zamanda, bir kredi çekmek istendiğinde, istenilen kredi imkanlarını alabilmeleri açısından önü açılmaktadır. Ayrıca bu işlemler doğrultusunda, kredi kartı kullanımı için bankaların en çok önem verdiği güven duygusu açısından, kredi kartı çıkma olasılığı da artmaktadır.

           

Örnek Maaş Yazısı

         ***

 

21.11.2014

 

 

GARANTİ BANKASI DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ ‘NE
DENİZLİ

 

         Firmamızın finans departmanında çalışan 12345678910 T.C. kimlik numaralı AhmetMehmet‘in maaşı 2.000 TL olup maaşında hiç bir icra ve kesinti yoktur.

Bilgilerinize rica ederiz.

 

Firma Kaşesi
Firma Yetkilisi İmzası

EK : İmza Sirküsü

Bir önceki yazımız olan Acil Para Nasıl Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ