Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Maaş yazısı, bir firmanın çalışanları açısından, hangi kurum ya da kuruluşa verilecek ise, o kuruluş adına yazdırıldığı dilekçe örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Maaş yazısı, her dilekçede olduğu gibi kurallara sahiptir ve bankalar bu kurallar çerçevesinde yazılan her maaş dilekçesini işleme alır. Maaş yazılarında, maaşlar istenilen derecede yazılabilmekte ve bunu sınırlayan herhangi bir durum bulunmamaktadır. Bu durum, uzun vadede kredi puanlarını yükselterek, istenilen ve uygun miktarlarda kredi çekmek için, kişilerin önünü açmakta ve bankaların kişilere ihtimamı artmaktadır.

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazısında bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşi ilk defa maaş yazısına düşen arkadaşlar, bu konuda yaptıkları hatalardan dolayı istediklerine ulaşamamaktadırlar. Uygun bir maaş yazısında, şu bilgiler yer almalıdır;

  • İsim
  • Soy isim
  • İlgili bankanın ismi
  • Bankanın bulunduğu ilin ismi
  • Alınan maaşın miktarı
  • Firmanın kaşesi ve yetkili her kim ise o kişinin imzası

Maaş Yazısının Önemi Nedir?

Büyük fabrikalar, çoğunlukla şehir dışında ve sanayi bölgesinde kurulduğundan dolayı, muhasebecilerle iletişim daha zorlu bir süreç olduğundan dolayı, şirket yetkilileri tarafından maaş yazıları istenmektedir. Maaş yazılarının doğru ve en uygun şartlarda yazılmasıyla, işlerin hızlılığı açısından firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Günümüz şartlarında, değişen ve gelişen teknoloji ve sanayi durumlarından dolayı, bu ihtiyaç hızla artmakta fakat çok kolay olmasına rağmen, nasıl hazırlanacağı tam olarak bilinmediğinden dolayı zorluklar yaşanmaktadır. Her şirket çalışanının bilmesi gereken veyahut öğretilerek uygun şartlar sağlanan bir unsur olması, hem şirket gelir giderlerinin hesaplanmasında kolaylık sağlarken, bir yandan da muhasebeciler için de takip edilmesi daha kolay bir durum oluşturmaktadır.

Maaş Yazısına İstenilen Miktar Yazılabilir mi?

Maaş yazılarına, istenilen miktarda para, maaş miktarı şeklinde yazılabilmektedir.Bu konuda bankalar, hak sahiplerine kesinlikle herhangi bir kısıtlamada bulunmamaktadır.

Örnek Maaş Yazısı

21.11.2014

GARANTİ BANKASI İZMİR ORGANİZE SANAYİ ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İZMİR

 

            Firmamızın finans departmanında çalışan 3581035810 T.C. kimlik numaralı HaydarHaydar‘ın maaşı 5.000 TL olup maaşında hiç bir icra ve kesinti yoktur.

Bilgilerinize rica ederiz.

 

Firma Kaşesi
Firma Yetkilisi İmzası

EK : İmza Sirküsü

Maaş Yazısı Örneği formatında indirmek isterseniz yazının üzerini tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Maaş Yazısı Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ