Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen bireyler, tekil ya da ortaklı şekilde çeşitli şirketler kurabilmektedirler. Avantajlarına ya da dezavantajlarına göre tercih edilen bu şirketlerin içinde limited şirketler de bulunmaktadır.

Limited şirketler, daha çok orta düzeyde kar (30.000 TL ya da daha fazlası) elde etmeyi bekleyenler tarafından ortaklı bir biçimde kurulur. Bu şirket türünün kendince bir takım avantajları ve dezavantajları vardır.

Limited Şirketinin Avantajlı Noktaları

Limited şirketi denilince ilk akla gelen şey, yapının ortaklı oluşudur. Yani bu tür şirketler, ortaklı yapılara uygun oldukları için bu konudaki tüm avantajları üzerlerine çekmektedirler. Şirket ortakları bu ortaklık durumuna göre hareket ederek çeşitli hamleler yaparlar.

Öteki taraftan bir başka avantajlı nokta olarak, limited şirketlere uygulanan vergilerin sabit oranlı olması söylenebilir. Bu sayede kuruluşlar vergi ödeme zamanlarında ne oranda vergi ödeyeceklerini bildikleri için senelik planlarını ya da dönemlik adımlarını bu ölçüde ayarlayarak işlerini sürdürebilmektedirler.

Limited Şirketlerinin Dezavantajlı Noktaları

Limited şirketlerinin avantajlı noktaları olduğu kadar, dezavantajlı noktaları da bulunmaktadır. Örneğin limited şirketleri, şahıs şirketlerine göre daha çok muhasebe ve defter tasdik ücreti öderler. Bu miktar 1500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun dışında yine maliyet ve prosedür olarak şahıs şirketlerine göre nispeten daha zor koşullar oluşmaktadır.

Limited Şirketi Nasıl Kurulur?

İlk olarak bir muhasebeci tutulur ve aylık olarak 600 TL’ye kadar, açılış olarak ise 1500 TL’ye kadar muhasebeci masrafı oluşur.

Ardından noter ayağındaki işlemler devreye girer. Tüm ortaklar ya da yasal vekilleri noterde hazır bulunur. Müdürün imza sirküleri oluşturulur. Ana sözleşme noterde tasdik edilir. Son olarak da muhasebeciye kuruluş için vekâletname verilir.

Daha sonrasında ise vergi dairesindeki aşamalar başlar. Burada işe başlama formu hazırlanır. Ardından ise aşağıdaki evraklar teslim edilir;

  • Ticaret sicil gazetesi makbuz fotokopisi
  • Ortakların nüfus cüzdan suretleri
  • Müdür imza sirkülerinin asılları
  • Ortakların nüfus cüzdanı fotokopileri
  • Ticaret sicili tasdiknamesinin aslı
  • Ortakların ikametgâh belgeleri
  • Kira kontratı ya da tapu fotokopileri

Son olarak ticaret sicil kaydı yapılır ve belediye ruhsat işlemleri yapılarak işlemler tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan Asgari Geçim İndirimi 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ