Kurban bayramında bankalar açık mı?

Kamu kurumlarının 21 Eylül itibari ile başlayan 9 günlük bayram tatili talebi Başbakanlık tarafından onaylanması ile beraber kamu çalışanları 21 ve 22 Eylül’de tam gün 23 Eylül arefe günü ise yarım gün idari izinli sayılacak.Devamında başlayan Kurban bayramı resmi tatili ile beraber kamu kurumları 28 Eylül pazartesi günü iş başı yapılacak.

Kamu kurumları dediğimizde devlete bağlı olan tüm iş yerlerinin bu tatilden yararlanacağı manası çıkıyor.Bankalara geldiğimizde ise  izin süreçleri biraz daha farklı işliyor.Kamu bankalarının çalışanları kamu personeli olduğu halde bankaların doğrudan kamu kurumu sayılmamaları nedeniyle banka çalışanları idari izinli olarak kabul edilmeyecek ve bu bağlamda kamu yada özel tüm bankaların tatile başlama tarihi 23 Eylül Arefe günü öğlen saati olacak.

Özellikle özel bankalar ile çalışan müşterilerin bankacılık işlemleri dahilinde gerçekleştirecekleri işlemleri pazartesi ve Salı günü halletmeleri arefe günü yaşanacak yoğunluğun önüne geçecektir.

Bankaların arefe günü yarım gün pazartesi Salı günü ise tam gün çalışıyorken kamunun 9 gün boyunca izinli olması bazı soruları  beraberinde getiriyor.Bilindiği üzere havale işlemleri çalışılan bankanın farklı hesapları arasında ki para transferlerini tanımlarken , EFT işlemleri iki farklı bankanın arasında gerçekleştirilen para transferlerini tanımlamaktadır.Havale işlemlerinde bankanın otomatik onay sistemi havalenin ek bir onaya gerek kalmadan gerçekleşmesini sağlar.Ancak EFT işlemlerinin gerçekleşmesi için merkez bankasının onay sürecine girmesi gerekmektedir. Bankaların kamu kurumu sayılmamasına bağlı olarak merkez bankasının da izin süreci 23 Eylül günü başladığından Pazartesi Salı ve arefe olan Çarşamba günü yarım gün olmak üzere EFT işlemlerinden herhangi bir aksama yaşanmayacak.Özel sektöründe bu günlerde çalışıyor olması merkez bankasının da çalışmasını zorunlu duruma getirmiş olsa da sıklıkla bankacılık işlemi yapan müşteriler açısından fayda sağladı.

Kısaca bankaların tatile girme tarihi 23 Eylül arefe günü olmakla beraber işlemlerin arefe günü yarım gün olması nedeniyle sabah erken saatlerde tamamlanmasını öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Arefe Günü Açık mı ? 16 Temmuz 2015 Perşembe başlıklı makalemizde 16 Temmuz 2015 Çarşamba arefe gününü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dedecan diyor ki:

    Teşekkür ederim Admin.

BİR YORUM YAZ