Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi?

İhtiyaçlar doğrultusunda nakit sıkıntısı yaşanması ve buna bağlı olarak bankalardan ödünç para alınması durumları, kredi çekme kavramını doğurmuştur. Bankaların hazırladığı kredi ürünleri kapsamında, çok sayıda kişinin ihtiyacına yönelik hizmetler sıralanırken, kişilerin nakit gereksinimlerinden doğan kredi başvuruları da titizlikle incelenmektedir.

Kişinin kredi kullanabilmesi için bazı verilerini bankaya bildirmesi, bankanın çeşitli kuruluşlardan kişi hakkındaki kredi notunu öğrenmesi ve buna bağlı olarak gelir gider dengesi ve imkânlarının da hesaba katılması ile kişiye kredi verilip verilmeyeceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Kimi durumlarda ise insanlar, bir kredileri devam ederken başka bir kredi hizmetine daha başvurmak niyetinde olabilmektedirler. Peki, aynı anda iki kredi kullanabilmek mümkün müdür?

Kredi Devam Ederken İkinci Kredi Çekilebilir Mi?

Bankalar, kredi konusunda vatandaşları incelerken hassas davranmaktadırlar. Çünkü bankaların büyük bir gelir kapısı olan bu kredi ürünleri, zaman içinde uygun ve planlı bir biçimde bankaya geri ödenmelidir. Buradan hareketle, bankaların kişilere ikinci kredi ürünü kullandırmaları da belli şartlara bağlanmıştır. Yani teorik olarak, bir kredi devam ederken kişi ikinci bir krediyi çekebilmektedir. Ama nasıl?

Bir Kredi Devam Ederken Diğer Krediyi Çekebilmek İçin Dikkat Edilen Noktalar

Bankalar, kredisi devam eden bir kişinin ikinci bir kredi başvurusunu değerlendirirken, öncelikle kişinin geçmişindeki kredi ve kredi kartı ödemeleri incelenmektedir. Bu inceleme ise, kişinin borçlarını öderken ki planlı ve sadık tutumunu gösterdiği için banka adına büyük ve önemli bir veriyi oluşturmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise kişinin o anda devam eden kredi borcunu nasıl ve ne şekilde ödediğinin incelenmesi ile ilgilidir. Eğer kişi, devam eden kredisini düzgün ve olması gereken bir biçimde ödüyorsa, buna bağlı olarak kredi notu da yükseliyorsa, bakılacak son bir basamak kalmaktadır. Bu basamak ise tamamen kişinin maddi durumu ile ilgilidir.

Devam eden kredisini ödemesi ile beraber elinde kalan paradan diğer giderleri de düşüldükten sonra kişinin yeni kredi borçlarını ödemesi konusunda bir sorun yaşanmayacağı tahmin edilmekte ise kişi rahatlıkla ikinci kredisini çekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi Veren Bankalar Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ