Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankaların müşterilerine sundukları en avantajlı hesaplardan biri de kredili mevduat hesabıdır. Bu hesabın kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj hesaplarında para olmasa dahi belirlenen tutarlar dâhilinde ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Yani hesaba tanımlı kredi kartı, kredi taksiti, fatura, kira, vergi ödemeleri gibi düzenli ödeme talimatlarınız bulunuyorsa kredili mevduat hesabınız ödemelerin gerçekleşeceği hesapta yeterli bakiye bulunmuyorsa otomatik olarak devreye girmekte ve bu ödemelerin son ödeme tarihlerinde mutlaka gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Kredili Mevduat Borcuna Karşılık Yapılan Virman

Bankalar genelde müşterilerinden böyle bir talep gelmeden kredili mevduat hesabı açmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi ödemelerinin tarihlerini unuttukları anda hesaplarından bu ödemenin gerçekleştiğini fark edememekte ve hesap özetlerinde yer alan açıklama bölümünde kredili mevduat borcuna karşılık yapılan virman ibaresini gördüğü anda bu tutarın ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Eğer hesap özetinizde böyle bir ibare yer alıyorsa bu ibare hesabınıza tanımlı bulunan bir ödeme ile ilgili olarak yeterli bakiye bulunmadığı için kredili mevduat hesabınızdan para çekildiği anlamına gelmektedir. Bu tutar kredi kartı, fatura ödemesi, kredi taksiti, kira ödemesi ya da okul taksiti gibi sizin tarafınızdan hesabınızdan verilen otomatik ödeme talimatlarından biri ya da bir kaçı için gerçekleştirilmiş olabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Bankaların müşterilerine kredili mevduat hesabı kullandırma konusunda bu kadar ısrarcı olmalarının ana nedeni bu hesaplardan kullanılan tutarlar üzerinden yüksek faiz geliri elde etmeleridir. Kredili mevduat hesabından gerçekleştirilen ödemeler nakit para çekimi gibi görülmekte ve hem yüksek faiz oranları uygulanmakta hem de günlük faiz işletilmektedir. Bu nedenle bu hesapların düzenli olarak kontrol edilmesi ve eksiye düşmesi halinde hemen ilgili tutarın kapatılması çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Nakit Çekime Kapatılan Kart Ne Zaman Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ