Krediden Cayma Hakkı Var Mıdır?

Günümüzde hemen herkes bankaların sunmuş olduğu kredi imkânları sayesinde tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla ve hemen karşılayabilmektedir. Ülkemizde hizmet vermekte olan birçok banka birbirinden cazip kredi seçenekleri ile müşterilerini memnun etme yarışı içerisinde. Acil nakit ihtiyaçlarımız için bankalara müracaat ederiz ancak bazı durumlarda söz konusu krediden vazgeçmek isteyebiliriz. Caymak istemenin sebebi bazen hiç beklemediğimiz bir yerden elimize geçen nakit para olabileceği gibi bazen de daha uygun koşullara sahip farklı bir kredi ürününden yararlanmak gibi birçok sebep olabilir. Bu durumlarda hemen hepimizin aklında aynı soru belirmektedir.’’Krediden cayabilir miyim?’’

Birçok kişi bu sorunun cevabını tam olarak bilmediği için çok istemesine rağmen kredisinden cayamamaktadır. Bazı kişiler ise kredilerinden caymaları halinde kredi sözleşme faizi vb ücret ödemeleri gerektiğini düşünür. Farklı bir maliyet daha yüklenmek istemedikleri içinde kredilerinden cayma haklarını kullanamazlar. Oysa bu tamamen yanlış bilinen bir işlemdir. Sorunun en net ve doğru cevabını aşağıdaki açıklamamızda bulabilirsiniz.

Krediden Cayma

Bazı beklenmedik durumlar nedeni ile almak istediğimiz krediden vazgeçmemiz gerekebilmektedir. Kredi veren banka ve tüketici arasında imzalanan kredi sözleşmesinden sonra tüketiciler söz konusu krediden vazgeçmek isterlerse buna cayma hakkı denmektedir. Tüketicilerin cayma hakkı yasalar ile belirlenmiştir. Tüketiciler kredi aldıkları günden itibaren 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe gösterme zorunluluğu olmadan cayma haklarını kullanabilmektedirler. Bankalar söz konusu kredi verme işlemlerinde müşterilerine kredi cayma hakları olduğunu bildirmek ile mükelleftir.

Tüketici kredi aldıktan sonra ki 14 gün içerisinde rahatlıkla kredisinden cayabilir. Ancak, söz konusu tüketicinin almış olduğu anaparayı ve krediyi kullandığı günden anaparayı geri iade ettiği güne kadar olan süre zarfında tahakkuk etmiş olan faizi en geç 30 gün içerisinde bankaya geri ödemesi gerekmektedir. Şayet tüketici söz konusu koşulları yerine getirmezse söz konusu krediyi kullandığı ve caymadığı kabul görür. Bu sebeple geri ödemeye oldukça dikkat etmek gerekir.

Tüketici krediden cayma hakkını kullandıktan sonra banka hiçbir şekilde kendisinden sözleşme faizi ya da başka ad altında bir bedel talep edememektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Bankamatikten Havale Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ