Kredi Yeniden Yapılandırma

Günümüzde yürürlüğe sokulan yasalar ile birlikte gerek kredi kartı kullanımı sonucu oluşan borçlarda, gerek ihtiyaç kredisi başvurularında gerekse konut kredilerinde yeniden finansman, kredi yeniden yapılandırma ve refinansman adları altında yeniden yapılandırmalara imkân tanındı. Yeniden yapılandırma ile bireyler mevcut kredi borçları için kredi kullandıkları bankayla ya da farklı herhangi bir banka ile görüşüp anlaşma sağlayarak söz konusu kredi borçlarının ipotek, vade, faiz ya da para birimi gibi değişkenlerini değiştirip daha uygun koşullarda çalışabilmektedirler.

Kredi yeniden yapılandırma sürecine karar veren bireylerin tüm hususlar konusunda bilgi sahibi olmaları ve kararlarını bu doğrultuda vermeleri daha sonrasında mağduriyet yaşama risklerini ortadan kaldıracaktır.

Kredi Yeniden Yapılandırma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevcut kredilerini kapatarak yeniden yapılandırma yaptırmak isteyen bireylerin bir takım noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Mevcut alınmış olan kredi ile refinansman yapılmak istenen faiz oranı arasında 15 puan ile 20 puan arasında fark ile kredinin kapatılması bireylere çok büyük kazançlar sağlamamaktadır. Örnek olarak daha önce 1,60 oranı ile çekmiş olduğunuz bir krediyi, 1,40 oranına geldiğinde kapamanız halinde aslında pekte kazançlı çıkmazsınız. Ancak 35 puan ile 40 puan gibi düşüşler sizlere anlamlı bir gerileme sağlar.

Bankalar bireylerin krediyi erken kapamaları halinde müşterilerinden % 2 oranında komisyon talep edebilmektedirler. Bu nedenle kredi yeniden yapılandırma yaptırmadan önce bu noktayı da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bankaları konut kredisi uygulamalarında faiz oranlarının beraberinde diğer işlem ücretleri ve komisyon gibi giderler de bulunmaktadır. Dolayısı ile kredi yeniden yapılandırmada bu unsurlara da muhakkak dikkat edilmelidir. Masraf tutarları yüksek olup faiz oranı düşük olan bir ev kredisinin aylık kredi ödeme tutarı yüksek faiz oranına sahip kredi ödemesinden çok daha fazla olabilir.

Kredinizi yeniden yapılandırmayı düşünüyorsanız ilk görüştüğünüz banka ile yapılandırma işlemine gitmeyin. Birden çok banka ile görüşüp taleplerini ve şartlarını öğrenerek sonrasında birbirleri ile kıyaslamanız ve başvurunuzu sizin için en uygun olduğuna karar verdiğiniz bankadan yana kullanmanız sizler için çok daha avantajlı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Ön Onayı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ