Kredi Skoru Kaç Olmalı?

Bankalara yapacağınız kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanması için kredi notunuzun belirli seviyelerin üstünde olmasıu gerekmektedir.Bankalar kredi risk durumunuzu belirlemek için bir puan sklası belirlemişlerdir.Bu skalaya göre kredi başvurularınızın değerlendirmeden olumlu çıkması için 1.400 üzerinde olması gerekmektedir.

Skala dağılımında 1.400 altındaki puan aralıkları sırasıyla az riskli , riskli ve çok riskli olmak üzere 0’a doğru geriler.

700 puana kadar olan puanlar çok riskli gruba dahildir. Bu grupta bulunan banka kullanıcılarının borçlarını ödemeyecekleri düşünülür ve kredi kullandırılmaktan kaçınılır.Geçmiş dönemde takibe giren , banka kartlarında iptal durumu yaşayan kullanıcıların puanları belli bir süre bu seviyede kalır.

700 puandan 1.100 puana kadar olan notlar riskli gruba dahildir.Takip sürecinden çıkmış ve 2 3 yıl üzerinden geçmiş kullanıcılar ve krediler ödemelerini çok düzensiz yapan (misal 1 ay ödeyip 3 ay ödemeyen) kullanıcılar bu grupta yer alırlar.Kredi başvuruları kolay kolay kabul edilmez ancak düşük puana kredi kullandıran kamu bankalarından düşük miktardaki kredilerin kullandırılması söz konusu olabilir.

1.100 ve 1.400 puan arasında ki notlar ise hala riskli bölgede sayılırlar ancak risk durumu daha düşük olduğu için yüksek tutarlı olmadığı takdirde kredi başvuruları özel bankalar tarafından olumlu sonuçlanır.Ancak yüksek tutarlı krediler için teminat yada kefil istenilecektir.

Kredi notunuz yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 1.400 puan üzerindeyse tüm kredileriniz borçluluk oranınız yüksek olmadığı takdirde kabul edilecektir.Kısaca bankalardan sorunsuzca ürün kullanabilmek için 1.400 üzerinde skora sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer kredi notunuz 1.500 puanın üzerinde olursa yüksek tutarlı kredilerinizin onayı kolayca verilir ve kredi faiz oranları düşer. 1.500 puanın üzerinde nota sahip olan kişiler düzenli banka kullanıcılarıdır.Ödemeleri son ödeme tarihlerinden daha önce yapan , kredi kartı borçlarını asgeri tutara bağlı kalmadan tüm tutarı ödeyerek borç kapatan kullanıcılar bu gruba dahil edilirler.

1.700 puan ve üstü kredi skoruna sahip olan kişilere ise bankalar kendileri teklif göndermektedirler.Bankalardan sürekli kredi kullandırımları ile geri dönüş alıyorsanız onaylı kredilerinizi kullanmak için bankaya başvurmanız yeterliyse bu gruba dahil olduğunuz ve kredinizin Türkiye ortalamasının epey üstünde olduğunu söyleyebiliriz.

Skorunuzu sürekli üst seviyelerde tutmak için ödeme düzeninize devam etmeniz önerilir.

 

Bir önceki yazımız olan Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ