Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçların karşılanması için alınan kredi, kredi kartı ve çek gibi ürünlerin düzenli kullanılmaması ve geri ödemelerinde yaşanan olumsuzluklardan dolayı Kredi Kayıt Bürosu tarafından bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme her bir banka müşterisinin kendi sicilini oluşturacak şekilde hazırlanır ve kredi notu adı verilen bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Bankacılık ürünlerini düzenli kullanan ve aylık ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamayan kişilerin kredi sicilleri her zaman iyi ve kredi puanları yüksek olmaktadır. Peki, bu durumun tersini yaşayan kredi sicilleri kötü ve puanlamalarda sürekli olarak aşağı seviyeli bir not alan banka müşterileri neler yapabilir. Ya da kredi sicili nasıl temizlenir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bünyesinde bulunan kurum ve kuruluşlar kredi sicili temizleme gibi bir uygulaması maalesef bulunmamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşan banka müşterileri ancak kredi sicillerini temizle yerine kredi notunu veya puanını yükseltme yoluna giderek notlarını yükseltebilirler. Bu sebeple kredi notu düşük olan bir kişinin kredi notunu nasıl yükselte bileceğine bakmalıyız. Böylece kötü sicile sahip olan birinin sicili yeniden düzelebilir.

Kredini notu yükseltmek için ilk olarak var olan kredi kartı ve kredi ürünlerinin geri ödemesini gerçekleştirmesi gerekir. Hepsini kapatabiliyorsa birden kapatmalıdır. Kapatma durumu yok ise bu sefer yeniden borç yapılandırmaya gidebilir. Bunun için birçok banka yeniden yapılandırma adı altında birçok kredi ürünü kullandırmaktadır. Ayrıca bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden biri olan Refinansman ürünlerinden de yararlanabilir.

Kredi sicilimi nasıl temizleyebilir, diyorsanız işte size sunulan bir diğer hizmet ise maaş almış olduğunuz bankadan ilk olarak kredi kartı talebinde bulunup, aylık harcamalarınızı bu kart üzerinden yaparak her ay sonunda tüm aylık harcamayı mümkünse ödemelisiniz. Düzenli bir şekilde yapılan bu uygulama sayesinde banka sizi potansiyel müşteri sınıfına alacaktır. Ayrıca mevduat hesabı açmak, otomatik fatura ödeme talimatı, para transferi vb. finansal işlemleri de gerçekleştirmeniz durumunda da banka yeniden sizi potansiyel müşteri sınıfına sokabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ