Kredi Ön Onayı Nedir?

Bireyler bankalara taşıt, konut ya da ihtiyaç kredisi çekmek için talepte bulunduklarında bankalar bireylerin talepleri doğrultusunda bir inceleme yaparak olumlu ya da olumsuz bir cevap vermektedir. Özellikle de internet bankacılığı ve cep telefonu şubeciliği ile yapılan kredi başvuru işlemlerinin sonrasında sizlere olumlu olarak cevap verildiği takdirde kredi ön onayınız gerçekleşmiştir lütfen en yakın şubemize başvuruda bulunun tarzı kısa mesajlar tarafınıza iletilmektedir.

Kredi ön onayı genel olarak bireyler kredi için başvurduklarında bankanın kredi borcunu düzenli olarak ödeyip ödeyemeyeceklerini sabit gelirlerine göre tespit ederek verdiği cevaptan oluşmaktadır. Bankalar bireylerin kredi ön onayı işlemlerini, çekecekleri toplam kredi tutarı, kredi ödeme planı vadesi, maaş bordroları olması halinde başka banka kredi kartı ve kredi borçları, aylık kira, eş maaşı gibi ek gelirleri ve aylık sabit giderleri gibi birden çok değişik ekonomik bilgilerini bireylerden beyan usulü belgelerini de alarak değerlendirme yapmaktadır. Banka kredi onayı kredi notunuzun bulunduğu kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulmuş olan merkezi bilgi havuzundan yararlanarak bireylerin bankalar ile yapmış olduğu para girdi çıktısın, kredi kartı ve kredi verilerini değerlendireceği için bireylerin kredi çekmek için başvuru yaptığı banka dışında bulunan bankalarla olan ilişkilerinin de oldukça önemli olduğu bilinmelidir.

Konut Kredisi Ön Onay

Kredi ön onayı konut kredisi başvurusunda bulunulduğu zaman bireylere olumlu olarak cevap verildikten sonra konutun ekspertiz ve banka tarafından incelenmesinin ardından olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Konut kredisi için ön onay aldıktan sonra banka bireyin alacağı evin değerinin tespiti, söz konusu konut üzerinde bir tayidatın varlığı ve kredilendirmenin yasallık durumun kontrol eder.

Konut kredisi ile ilgili kredi ön onayı olumsuz olarak cevaplandığı zaman ise bunun sebebi gelirinizin yetersiz olması, banka kredi ve banka kredi kartlarınızın gelirlerinize oranla çok daha yüksek tutarda olması ya da banka kredi skorunuzun düşük olması gibi farklı gerekçeler olabilir. Ayrıca da kara lise olarak tabir edilen merkez bankası listesindeyseniz yapmış olduğunuz kredi başvurusu ile ilgili kredi ön onayı olumsuz olarak cevaplanır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Masrafları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ