Kredi Notunda Riskli Rakamlar

Ülkemizde kredi skorları değerlendirme sınırları 900 ile 1900 arasındadır. Kredi skoru 900’ün altında olan bireylerin kredi kartı ya da kredi ürünlerinden faydalanabilmeleri oldukça zordur. Yazımızda kredi skoru not aralıklarına detaylı olarak değineceğiz. Kredi çekmek ya da kredi kartı almak istiyorsanız ilk olarak kredi notu nedir ve kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Yakın bir döneme kadar sadece bankaların ve finansal kuruluşların ulaşabildiği kredi notuna Kredi Kayıt Bürosunun bireylere sunmuş olduğu hizmet ile artık tüm bireylerde rahatlıkla ulaşabilmektedir. Kendi kredi notunu öğrenmek isteyen vatandaşlar KKB’nin yeni ürünü olan findeks.com adresini ziyaret ederek üyelik formunu doldurduktan sonra sadece dakikalar içerisinde kredi notlarına ulaşabilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmeniz kredi çekmek için gerekli değerler ile ilgili kıyaslama yaparak kredi çekme olasılığınızı anlamanızı sağlar.

Kredi Notunda Riskli Olan Rakamlar

  • 0 – 500 puan; Kredi skoru 0-500 arasında olan bireyler en riskli grup olarak değerlendirilmektedir. Bu bireylerin kredi çekme ya da kredi kartı alabilmek olasılıkları oldukça düşük hatta imkânsızdır.
  • 500 – 800 puan; Kredi skoru 500-800 puan arasında olan bireyler ise riskli grupta görülür. Bu bireylerin kredi kartı alma ya da kredi kullanma olasılıklar çok düşük olmakla birlikte vardır. Ancak, yine de bankalar tarafından riskli grupta görülürler ve kullanmak istedikleri ürünler ile ilgili ya ret cevabı alırlar ya da banka kendilerinden kefil veya teminat talep eder.
  • 800 – 1100 puan; Kredi notu 800-1100 puan aralığında olan bireyler az riskli olarak değerlendirilmektedir. Banka söz konusu kişilerin mevcut gelirleri ile mevcut borç ödemelerini karşılaştırarak değerlendirme yapar. Gelir – gider dengelerinde bir sorun olmaması halinde büyük bir ihtimalle kredilerini rahatlıkla kullanabileceklerdir.
  • 1100 – 1400 puan; Kredi notu 1100-1400 puan arasında olan kişiler normal grupta değerlendirilmektedirler. Bu herhangi bir banka ile sorunlarının olmadığı anlamına gelir ve diledikleri bankadan zorluk yaşamadan kredi çekebilmektedirler.
  • 1400 puan ve üzeri; Kredi notu 1400 ve üzerinde olan kişiler bankaların en çok sevdikleri müşteri grubudur. Bu kişiler kullandıkları kredi kartı ve kredili ürünler ile ilgili hiçbir sorun yaşamamış kimselerdir ve onların talepleri olmasa da bankalar cazip kredi tekliflerini kendileri onlara sunmaktadır.

kredinotuskoru

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ekstre Tarihi Değiştirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ