Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Herkes gerek bireysel ihtiyaçları gerekse ticari atılımları için kredi almaya ihtiyaç duyabilir. Ancak bankaların kredi verme hususunda bazı standartları bulunmaktadır. Bankaya kredi almak amacıyla başvuru yaptığınızda, ilk olarak kredi notunuz incelenir ve kredi almaya hak kazanıp kazanmadığınız bu nota göre belirlenerek diğer işlemler yapılır.

Kredi notu, daha önce kullanılan kredi veya kredi kartlarının ödemelerine göre belirlenen bir puandır. Kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanan her bireyin bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalar kredi verirken, verdikleri meblağın geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Bu yüzden daha önce kredi kartı borçlarınızı ödeme konusunda sorunlar yaşamışsanız kredi notunuz düşük olacaktır. Eğer banka tarafından icraya verildiyseniz bu kara listeye girmenize sebep olur ve kredi alabilmek için puanınızı yükselterek bu listeden çıkmanız gerekir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Bankalar, kredi başvurunuzu değerlendirirken Kredi Kayıt Bürosu’nda kayıtlı olan değerlendirmelerden yararlanmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu önceden kredi notu bilgilerini sadece bankalar ile paylaşmaktaydı ancak son zamanlarda belli bir meblağ karşılığında müşterilerle de paylaşıyor. Bunun için www.kkb.com.tr sitesine girip sisteme kayıt olmanız yeterli. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 2.75 TL gibi bir ücret karşılığında Kredi Kayıt Bürosu’ndaki değerlendirmelerinize ulaşmanız mümkündür. Kredi notunuz düşükken bankalara başvurmanız kötü bir değerlendirmeye sebep olacaktır. Bu yüzden başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz faydalı olacaktır. Kredi Kayıt Bürosu’ndaki bilgilerinizi öğrenmek için SMS hizmetinden de yararlanabilirsiniz ancak bundan yararlanmak için de sisteme üye olmanız gerekmektedir.

Findeks de internet üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. www.findeks.com adresine kayıt olup kredi notunuzu bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Sisteme kayıt olurken kimlik bilgilerinizi ve banka hesap bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Anında sorgulama seçeneğiyle TC Kimlik numaranızı yazarak kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu durum bir kereye mahsustur ve diğer sorgulamalarınızda 4 TL ücret alınacaktır. Bu sistem üzerinizden kredi borçlarınızı, kredi sicilinizi ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir ara yüze sahip olan findeks ile kredi notunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Banka Şubesinden Kredi Notu Öğrenme

Ayrıca yakınınızda bulunan herhangi bir banka şubesine giderek bireysel muşteri temsilcisi görevlisinden kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz bankada hesabınızın bulunmasına gerek yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunuzu Arttırmanın 7 Basit Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ