Kredi Notum Düşük Hangi Banka Kredi Verir?

Ekonomik zorluklar , işsiz kalma , iflas , beklenmedik giderlerin doğması gibi sebeplerle mevcut kredi yada kredi kartları ödememeniz yada yaptığınız ödemeleri eksik ve düzensiz yapmanız kredi notunuzu düşürmektedir.

Kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu sonuçlanmasına en büyük etken kredi notunuzun yüksek ve kredi profilinizin risksiz olmasıdır.Eğer kredi yada kredi kartınız en az 3 ay ödemediyseniz kredi kullanımlarında takip listesine girmenizde söz konusu olacaktır.Bu gibi bir durum kredi notunuzu çok aşağılara düşmesine neden olacaktır.

Ayrıca ödemelerinizi düzenli yapmamanızda kredi notunuzu aşağı çeken bir faktördür.Düzensiz ödemeler bir sonraki başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Geciktirilen her borç bir sonraki kredi ve kredi kartı başvuru süreçlerinde onay süreçlerini olumsuz etkilediği için ödeme güçlüğü çeken kişiler düşük kredi notları sebebiyle kredi notu düşük olan kişilere kredi kullandıran bankaları tercih etmeye yönelmektedir.

Kredi Notum Düşükse Yeni Alacağım Kredinin Faiz Oranları Değişir mi ?

Eğer bankanız kredi notunuz düşükken size kredi kullandıracaksa yüksek faiz oranlarında kredi sunarlar.

Örneklendirmemiz gerekirse HCBS bankta kredi notuna göre uygulanan farklı faizler

  • 650 – 1.401 arasında bir notunuz varsa bu yüksek not olarak sınıflandırılacaktır faiz oranı %1,09’dur
  • 400-1.201 arasında ki not orta not olarak sınıflandırılırsınız.
  • 200 ve altında ki notlar ise düşük not olarak değerlendirilir ve sunulan faiz oranı %1,60’tır.

Ayrıca bankalar kredi notu düşük kişilere kredi kullandıracakları zaman uzun süreli devam eden iş yeri geçmişine dikkat etmektedirler.Hatta kullanılacak miktara göre kamu kuruluşuna görev alan bir kefil talebi sunulabilir.

Kredi notu düşük olanların bir diğer kredi kullanım kolaylığı sağlayacak etkenleri ise ipotekli kredi tercih etmeleridir.Adınıza kayıtlı bir taşınmazın üzerine ipotek şerhi koyularak teminatlı kullanım dahilinde kredi kullanımı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Fiba Bankta kredi notu düşük olanlara kefil ile kredi kullandıran bankalar arasındadır. Fiba Bankta kredi notunuz düşükse 10.000 TL maksimum limit dahilinde 24 aya kadar kefille kredi kullanımı yapmanız mümkün.Ancak Fiba Bankın sunduğu faiz oranı da HCBS bank gibi %1,60’ın üzerindedir.

Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi kullanımı yapabileceğiniz bankalarda ki faiz oranları size yüksek geliyorsa düşük limitli bir kredi kartı alıp düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu biraz yükselttikten sonra daha uygun faiz oranları ile kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Düğün Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ