Kredi Notu Sorgulama

Hayatımıza son dönemde, bambaşka bir kavram girdi; kredi notu. Her ne kadar biz vatandaşlar açısından yeni bir kavram gibi görünse de, bankalar uzun zamandır kredi notlarını kullanarak vatandaşları değerlendirebiliyor ve onlara kredi verip vermeme konusunda ne yapacakları ile ilgili bu notu rehber edinebiliyorlardı. Yani, finansal kuruluşlar tarafından alışık olunan bu sistem, yakın geçmişte vatandaşların da huzuruna erişti.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, geçmiş dönem borçlarınıza olan sadakatinizi ölçen ve bu doğrultuda size bir puan biçen, sizi kredi verilebilirlik açısından değerlendiren bir sistemin son adımını oluşturuyor. Yani sistem, daha önceden çektiğiniz kredileri ödeyip ödemediğinize, öderken ne sıklıkla ve nasıl ödemeler yaptığınıza, kredi kartı borçlarınıza sadık olup olmadığınıza, gelir durumunuza ve çok daha fazlasına bakarak, sizi değerlendiriyor ve en sonunda size bir kredi notu biçiyor. Bu not, hafife alınacak bir not değil. Çünkü kredi notu, bankalar nezdinde sizin kredi ödemeleri konusunda ne kadar güvenilir olup olmadığınızı da gösteriyor.

 Kredi notlarını referans alan, bu notların aslında bir finansal geçmiş değerlendirmesi olduğunu bilen bankalar, siz kredi istemeye gittiğiniz vakit bu kredi notunu baz alarak sizi değerlendiriyor. Eğer kredi notunuz yüksek ise, size kredi veriyor. Yok eğer düşük ise, kredi vermek için tereddüt ediyor.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanıyor?

Daha önceden bu kadar kolay erişilemeyen kredi notları, artık bir internet sitesi kadar yakınınızdan sorgulanabiliyor. Findeks kredi notu sorgulama sistemine giriş yaparak, kredi notunuza ulaşmanız mümkün oluyor.

 Findeks kredi notu sorgulama sisteminde, ilk etapta sizden istenen gerekli bilgileri, önünüze getirilen forma dolduruyorsunuz. Buradan da, ilgili basamakları geçerek kredi notu sorgulama sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Finalde ise, kredi notunuzu görüyorsunuz.

 Kredi notu, dinamik bir yapıya sahip olduğu için, her dönem değişebiliyor. Bu değişimler, sizin bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkileriniz ile doğrudan bağlantılı olduğu için, olumlu ya da olumsuz şekilde değişimlerin görülmesi mümkün oluyor.

 Söz konusu sitemde, ilk yapılan sorgu ücretsiz olmakla birlikte, diğer sorguların ücrete tabi olduğunu belirtmek gerek. Eğer ay içinde, ya da yıl içinde defalarca sorgulama yapmak ihtiyacı hissedecekseniz, sistem üzerinde tanımlı olan sorgulama ve raporlama paketlerinden edinmeniz mantıklı olacak. Çünkü bu paketler, normalde, tek seferlik sorgudan alınacak paranın çok daha uygun fiyatlı halini size sunuyor. Örneğin, ilk sorgulama sonrası sizden talep edilecek olan 3,5 TL yerine, 4,5 TL’lik aylık paketi satın almak, ay boyunca hizmetlerden yararlanma noktasında çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bu ve benzer şekillerde, sistem üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak ve raporlamalar edinmek oldukça mümkün.

Kredi notu sorgulamak, dönem içinde değişimleri gözlemlemek ve bu nota göre dönemsel planlar yapmak, finansal açıdan önemli bir noktayı temsil ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurum Neden Onaylanmamış Olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ