Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hayatımıza çok hızlı bir şekilde giren kredi notu, nasıl sorgulanacağı ile ilgili bir takım soruları da beraberinde getirdi. Aslında yıllardır, bankalar tarafından aktif şekilde kullanılan ve sorgulanan bu puan durumu, artık halkın da sorgusuna ve bilgisine açıldığı için, insanlara çok farklı ve ilginç geldi. Hâlbuki bu sistem yıllardır bankaların insanları değerlendirme yöntemi olarak kullandıkları bir araçtı, bu nedenle de bankacılar bu sisteme oldukça alışıklar. Bu kadar çok üzerinde durulan, sorgulanmasından işe yararlığına kadar her anlamda tartışılan kredi notu, diğer adı ile de kredi puanı ya da kredi skoru ne anlama geliyor, hiç düşündünüz mü?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, ya da kredi skoru, kişilerin geçmiş yıllardaki borç durumlarını, mali durumlarını, maddi hikâyelerini, önceki kredi kullanım durumlarını, alınan borçların nasıl ve ne şekilde ödendiğini, kredi kartı borçlarını ve bu borçların ödenme durumlarını, kişilerin çalıştığı işleri, aldıkları gelirleri, ikametgâh adreslerini ve akla gelebilen her türlü kritik noktayı inceleyen sistemin çıktısıdır. Aslında bu inceleme, kişinin maddi anlamda ne denli güvenilir olup olmadığını ortaya koymaktadır. Yani kişi, aldığı kredi borçlarının ödenmesi safhasında çok problemli bir ödeme durumu yaşamışsa, diğer taraftan aldığı maaşın istediği borçların geri ödemelerini karşılamayacak durumda olduğu görülmüşse, kişinin kredi limiti sınırlandırılır. Ancak tam tersi durumlarda ise kişiye banka güvenir ve muslukları sonuna kadar açar. Bu nedenlerle de kredi notu oldukça kritik ve önemli bir işleve sahiptir. Peki, insanların kendi kredi notlarını sorgulamaları mümkün mü?

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama için, Findeks alt yapısında hazırlanan bir sistem kişilere yardımcı olmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından da tutulan kayıtların sonuç haline getirilerek halka sunulması durumu, söz konusu sistemin web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. Kimi bankaların internet şubeleri de bu sistemi destekler nitelikte olarak kişilerle kredi notlarını paylaşabilmektedirler. Ancak en garanti kredi notu sorgulama sistemi, Findeks web sitesine girerek ilgili formları doğru bilgilerle doldurma ve kredi notu sorgulama yöntemi olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ