Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, hayatımızda yer eden önemli bir kavram haline dönüştü. Özellikle bankalardan çeşitli kredi başvurularında bulunan vatandaşlar açısından kredi notu, hayati bir önem taşıyor. Çünkü bankalar, kişilerin kredi notlarına göre kişilere kredi veriyor ya da vermiyor. Hatta, çoğu zaman bu not, kredinin miktarını ve limit aralıklarını da etkiliyor.

Bankaların kredi notuna ihtiyacı ise, vatandaşlara olan güven duygusu ve verilen kredinin istenilen zaman dilimlerinde banka tarafından rahatlıkla geri alınabilme düşüncesinden ileri geliyor. Kredi notu yüksek olan bir vatandaşa, banka tarafından itimat daha yüksek olurken, kredi notu düşük olan vatandaş ise kredi başvurusuna olumsuz cevap alabiliyor.

Kredi notunun yüksek olması, her anlamda vatandaşlar açısından bir avantaj. Çünkü, paraya veya yüksek miktarlı nakite ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmuyor. O nedenle de, kredi notunun sürekli yüksek tutulması iyi bir durum olarak yorumlanıyor.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi notunun değerlendirildiği ve oluşturulduğu sistem, kişinin geçmiş zamanda çektiği kredileri nasıl ve ne şekilde ödediği bilgilerinin derlenmesinden yola çıkarak, diğer tüm kriterler ile birlikte kişiyi finansal açıdan değerlendiriyor. Bu noktada kişinin gelir ve gider durumu, borçlarının olup olmaması, borçlarına sadık olup olmaması, çalıştığı iş gibi kriterler önemli olabiliyor. En nihayetinde ortaya çıkan kredi notu, kişinin bankaların önemli ürünlerine (kredi, mevduat hesabı, kıymetli evraklar, kredi kartı vb.) başvurularda bulunmasının ardından yaşanan onay sürecine doğrudan etki ediyor.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bilindiği üzere kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası endeksli olarak kayıtları tutulan verilerden oluşmaktadır. Kredi notu hesaplama işlemi sırasında, yukarıda da belirtilen çok sayıda kriter gün yüzüne çıkartılır. Risk analizleri ve raporlamaların neticesinde, bir kredi notu ortaya çıkartılır. Ancak bu kredi notu, kesinlikle sabit değildir. Bankalar ile olan ilişkilerin değişmesi, olumlu ya da olumsuz yönde değişkenlik gösteren finansal kurumlar ile olan ilişkiler gibi etmenler, kredi notunu dinamik bir yapı haline getirerek bu notun değişebilirliğini ortaya koyuyor.

Kredi notunun yükseltilmesi hususu ise, hemen ve aniden olmuyor. Öncelikle yapılması gereken ilk şey, mevcut ya da geçmişten kalan tüm borçların ödenmesi ve kapatılması işlemidir. Borçsuz olarak bulunmanız, kredi notunuzu yükseltmek için yeterli olan tek unsur değil. Faturalarınızı ödemeniz de, bu notu yükselten etkenlerden biri oluyor.

Ayrıca, kredi notu biraz da kredi kartı borçları ile ilgili bir sistemin ürünüm olduğu için, limiti düşük bir kredi kartı edinerek bu kartın borçlarını düzenli ödemeniz de sizin kredi notunuzu artırıcı bir işlem olarak öne çıkacaktır. Hatta, yalnızca borcu ödemek değil, son ödeme tarihinden önce ödemek de, kredi notunuzu artıracak eylemlerden biridir. Kredi notunu artırmak için, borçsuz ve düzenli ödemeli bir hayata sahip olmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ