Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İnsanlar, herhangi bir zaman diliminde nakit paraya ihtiyaç duyduklarında, ellerinde bir birikmiş yoksa, ya da ekstradan bir miktar para gerekiyorsa, bu ihtiyaçlarını finansal kurumların iskeleti olan bankalardan temin etmek istiyorlar. Bankaların, kredi adı altında verdiği borç paralar, belirlenen aralıklar ödenmek sureti ile bankadan teslim alınıyor. İşte tam da bu noktada, bankanın potansiyel müşterisine güvenmesi gerekiyor.

Banka, kredi vereceği ya da önemli bir ürününü kullandıracağı müşterisinden, zamanı geldiğinde istediği ölçülerde parasını geri almak niyetinde olduğu için, öncelikle müşteriyi değerlendirmek ve ona göre kredi kullandırmayı tercih ediyor. Bu işlemlerin sürüncemesinden ve zahmetinden kurtulmak için ise, herkesin bir şekilde bağlı olduğu finansal dünyanın ürettiği kredi notları, bankalara rehberlik ediyor.

Nedir Bu Kredi Notu?

Kredi notu, bankaların kredi vermeden önce, sizleri değerlendirdiği ve buna göre size para verip vermeme, ya da verecekse bile ne ölçüde para vereceğini belirledikleri sistemin rehberi özelliğinde bir unsur. Yani, hepimizin birer kredi notu var ve bu kredi notu dinamik bir yapıya sahip. Her an değişebilen, belli periyotlarda sizi değerlendiren, herhangi bir ödemenizi aksattığınızda notunuzu düşürebilen ya da bazı durumlarda notunuzu yükselterek sizi bankalar önünde avantajlı hale getiren bir puanlama sistemi olan kredi notu, artık rahatça ulaşılabiliyor.

Findeks kredi notu sorgulama sistemi sayesinde, dileyen her vatandaşın, ilk seferi ücretsiz olmak üzere, bir internet platformu üzerinden sorgulama yapabildiği kredi notu, bankaların uzun zamandır baz aldığı derecelendirme sisteminin çıktısını temsil ediyor. Kişilerin önceki dönem kredilerini nasıl ve ne kadarlık bir süre zarfı içinde ödedikleri, finansal geçmişleri ve çok daha fazlası, bu nota etki ediyor. Bu şekilde, kredi notu yüksek olan kişilere bankalar daha ılımlı bakarken, kredi notu düşük olan kişiler ile bankalar pek fazla çalışmak istemiyor.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Findeks kredi notu sorgulama sistemine dahil olarak yapılan aramalarda, öncelikle sizden istenilen bilgileri ilgili forma dolduruyorsunuz. Ardından, belli adımları takip ederek, size ait olan kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. İşte bu not, sizin tüm finansal özetiniz sonucunda oluşturulan ve sizin bankalardan kredi alırken avantaj ya da dezavantaj kazanmanıza sebep olan bir pusula olarak karşınıza çıkıyor.

Findeks kredi notu sorgulama sisteminde, ilk sorgudan sonra, her sorgu 3,5 lira gibi bir bedel üzerinden hizmet veriyor. Ancak bununla ilgili, çeşitli hizmet paketleri de bulunuyor. Dileyenlerin klasik paket, takipçi paket, gol paket gibi aylık ya da yıllık paketlere üye olarak, o süreler zarfında istedikleri zaman kredi notlarını öğrenmeleri mümkün hale geliyor. Yalnızca paketler ile değil, çeşitli tarifeler kapsamında, aylık ya da yıllık şekilde ve sorgu sayısının da belirli olduğu biçimde tarife satın almalar da sistem üzerinde mevcut durumda.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. mustafa bölükbaşoğlu diyor ki:

  kıredi notumu ögrenmek istiyorum

  1. mustafa bölükbaşoğlu diyor ki:

   kıredi başvurusu yapmak istiyom ama kıredi notumu bilmiyom bana kıredi çıkarmı kıredi notum kaç ve kaç olmalı

 2. abdullah diyor ki:

  bana kredi cıkarmı

BİR YORUM YAZ