Kredi Notu Kaç Olmalı?

Finans sektörü gün geçtikçe kendine ait kavramlarını oluşturmaya ve yeni faaliyete geçirdiği sistemlerini sürdürmeye devam etmektedir. Aslında çok öncelerden beridir bankalar tarafından kullanılan ancak son dönemlerde vatandaşların da erişimine açılan kredi notu uygulaması ise oldukça fonksiyonel ve ilginç sonuçlar doğurabilmektedir. Kredi notlarının durumu sayesinde vatandaşlar istedikleri krediyi alabilmekte oldukları için söz konusu sistem ilginç olduğu kadar da kritiktir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, vatandaşın finansal geçmişi üzerinden değerlendirildiği, o güne kadar aldığı kredi borçlarını ödeme düzenlerinin incelendiği, kredi kartı ödemelerini hangi sıklıklarla ve ne şekilde yaptığı ya da yapmadığı gibi etkenlerin sonucunda oluşan bir skor puanıdır. Bu skor puanına göre bankalar kişinin ne denli finans güvenliği sağladığını ya da sağlamadığını ölçerek ürünlerini bu kişiye açıp açmama konusunda bir karar verirler. Ürünler kullandırılacaksa bile yine bu puana göre ürünün hangi limitlerde kullandırılacağı belirlenmektedir.

Kredi notu bu açılardan oldukça önemli iken, kredi alabilmek adına tek kriter de kredi notu değildir. Her ne kadar pek çok kriter göz önünde bulundurularak krediler için değerlendirilse de, kredi notu yine de bunların içindeki en önemli olan kriteri oluşturmaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan kredi notu, kredi alma konusunda başvuru aşamasındaki en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Söz konusu kredi puanı, bir puanlama süzgecinden geçilerek oluşturulmaktadır. Bu sonuçların derecelendirilmesi ise, 700 ile 1500 puan aralığının kötü, 1500 ile 1700 puan aralığının iyi ve 1700 ve üzeri puanların çok iyi şeklinde oluşturulması ile gerçekleştirilmektedir.

İstenilen bir krediye başvuru sırasında bakılan ilk kriterlerden biri olan kredi notu, 1500’ün altında ise kredi çok büyük olasılıkla o kişiye verilmemektedir. Bunun yanı sıra, iyi seviyede puanı bulunan kişilere krediler daha rahat verilebilmekte ilen, çok iyi dereceye sahip kişilere ise çok büyük ihtimalle kredi verilmektedir.

Ancak bu noktada, kişilerin kredi notları yeterli olsa bile, kimi zaman bazı yasal sebeplerden dolayı da krediler çıkartılmayabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ