Kredi Notu Hesaplama

Finans sektörü genelinde kullanılan bir takım sistemler, beraberinde bazı kavramları ve uygulamaları da getirmektedir. Bu uygulama ve kavramlardan en önemlileri arasında yer alan biri ise, şüphesiz ki bankaların vatandaşları değerlendirdiği kredi notlarıdır. Kredi notlarının seviyesine göre kredi başvuruları kabul ya da reddedilen vatandaşlar, kısa bir zaman öncesine kadar kredi notlarını görememekteydiler. Ancak sonradan yapılan bir güncelleme ile halka da açılan kredi notları, bu sayede kişilerin zaman zaman bu konu ile ilgili çeşitli bilgiler almalarına yol açtı.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir değerlendirme sisteminin sonuçları arasında yer alan bir çıktıyı ifade eder. Yani değerlendirme sistemi, kişinin finansal geçmişini, aldığı kredi borçlarının geri ödeme zamanlarını, kredi kartı borçlarının nasıl bir sıklıkla ödendiğini denetledikten sonra, kişiye bir puan vererek kişinin kredi notunu ortaya koymaktadır.

Kredi notu, kişinin enine oyuna finans anlamında değerlendirildiğinin sonucudur kısaca. Bu sayede banka da uzun uğraşlar sonucu müşterilerini araştırmak yerine kredi notlarını ve diğer bazı ayrıntıları göz önüne alırlar. Bu şekilde kişiye kredi verilip verilmeyeceği de anlaşılmış olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kredi notu hesaplamada, yukarıda bahsedildiği gibi bir takım kriterler göz önüne alınmaktadır. Bunlar kısaca ödeme geçmişi, toplam borç durumu, kredi geçmişi ve mevcut başvurulan kredi durumu ile ilgili olmaktadır.

Verilen bu kriterler, kendi içlerinde çeşitli noktaları göz önüne alarak puana etki etmektedir. Örneğin ödeme geçmişi, bu değerlendirmede en önemli noktalardan biridir. Eğer geçmiş dönemlerde aldığınız kredi borçlarının geri ödenmesinde geciktirmeler oldu ise, mevcut kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Öte yandan toplam borcunuzun, eve giren belgeli gelirin yarısından daha fazla olduğu görülürse, yine kredi notunuz bu durumdan kötü etkilenecektir.

Diğer taraftan banka ile olan ilişkileriniz uzun süreli ise bu durum da kredi notuna etki etmektedir. Yıllardır ödediğiniz kredi kartları ve bulundurduğunuz hesaplar size bir şekilde olumlu yansımaktadır.

Aynı zamanda sürekli olarak kredi isteyen müşterilerin bu durumları da kredi notuna olumsuz yönde etki etmektedir.

  • Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı: (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç durumu: (%25)
  • Yeni Kredi Arayışı: (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu:(%15)
  • Kredi Notu Hesaplamadaki Diğer Etmenler: (%10)

 

Bir önceki yazımız olan Findeks Ücretli Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ