Kredi Notu Düşük Olana Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı almak için başvuru yaptığınızda bankaların referans aldıkları bilgilerden en önemlisi kredi notudur. Kredi notu genel tanım olarak borçlarını zamanında ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki farkı ortaya koymakta ve bankalara kişilerin ödeme alışkanlıkları ile ilgili bilgi vermektedir.

Kredi Notunun Önemi

Bankacılık sektöründe hizmet vermekte olan banka ve finansal kuruluşların tamamı sunmuş olduğu hizmetleri bireysel ya da reel sektörde yer almakta olan müşterileri için hazırlamaktadır. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermek amacı ile kredi kartı ya da kredi gibi finansal destek ürünlerinin başvuruları ve kullanımları ile ilgili olarak kolaylık sağlaması amacı ile birçok çözüm üretmektedirler.

Bankaların müşterileri için hazırladıkları bu ürünlerine bireylerin yaptıkları başvuruları kredi notu üzerinden değerlendirmesi ve sonuçlandırması da işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi içindir. Kredi notu olarak isimlendirilen bu yepyeni bankacılık terimine henüz banka müşterilerinin birçoğu alışık değildir. Bu sebeple de kredi notunun önemi ve ne işe yaradığı ile ilgili çok fazla bilgileri bulunmamaktadır. Kredi notunun ne kadar önemli bir referans olduğunu bilmeyen kişiler plansızca yaptıkları işlem ve harcamalardan sonra kredi notlarını düşürdüklerinden habersizdirler.

Oysa bankalar kredi notu düşük olan müşterilerine temkinli yaklaşmaktadır ve kredi notu düşük olan kimselerin yapmış oldukları kredi kartı başvurularına bile olumsuz yanıt vermektedirler. Bilinçsiz ya da bilinçli şekilde mağduriyet yaşayan banka müşterileri ise büyük bir ihtiyaç duysalar da kredi notları düşük olduğu için kredi kartı kullanamamaktadırlar.

Bankalar müşterilerinin bu mağduriyetlerine çözüm bulmak adına bloke teminatlı kredi kartı uygulaması başlatmışlardır. Henüz oldukça yeni başlayan bu uygulama ile beraber banka müşteri kredi kartı ürününü kullanmak istediği bankaya kart limiti kadar bir para yatırmaktadır. Banka da müşterisine bloke koyduğu bu tutara denk gelecek limitte kredi kartını çıkarmaktadır. Bu sayede bankalar müşterileri ile yeniden barışmakta ve bireylerde farklı ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabilecekleri kredi kartına sahip olabilmektedirler. Bankaların başlatmış olduğu bu uygulama ile kredi notunuz ne kadar düşük olursa olsun kredi kartı alabilmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ