Kredi Kartıyla SGK Primi Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Nereye Ödenir?

SGK ödemeleri kurum ile bankalar arasında yapılan yeni anlaşmalar ile beraber hem banka hesapları üzerinden hem de kredi kartı ile gerçekleştirilebilmektedir. Dönem borçlarının yanı sıra yapılandırma, icra dosya tahsilatı ve icra taksit tahsilatı gibi geçmiş dönem borçları da kredi kartı ile ödenebilmektedir. Tüketicilere borçlarında ödeme kolaylığı sunan SGK bu sayede kendisi de borç tahsilat oranını yükseltmeyi amaçlamaktadır. SGK ödemelerinizi kurumun kendi şubeleri üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi anlaşmalı bankaların şubelerinden ve internet bankacılığı hizmetleri üzerinden ve kurumun kendi internet sitesi üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

Kredi Kartıyla SGK Ödemesi

Sahip olduğunuz kredi kartı ile SGK ödemesi yapabilmek için ilgili kullanıcı bilgileriniz ile SGK internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Ödeme yapacağınız kredi kartı ile ödeme yapacağınız hesabın aynı ismi taşıması zorunlu olmamakla beraber sadece sizden istenen işveren sicil numarası ya da 4B sigortalı ödemeleri için T.C. kimlik numarasının girilmesi yeterlidir. İşverenlere gecikme faizi ödemeden SGK primlerini yatırma imkânı veren kredi kartı ödeme sistemi bireysel kullanıcılar içinde ödeme vadesini öteleme imkânı sağlaması nedeni ile yaygın olarak tercih edilmektedir.

SGK Sorgulama

Çalışan kişilerin belirlenen hizmet süreleri sonunda emekli olmalarına olanak sağlayan ve devlet tarafından yönetilen SGK bu hizmeti sunabilmek adına her ay çalışanların maaşları üzerinden belirli oranlarda kesintide bulunmaktadır. SGK primi olarak bilinen bu tutar çalışanların sigorta numaraları üzerinden açılan hesapta biriktirilmekte ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Bu borcun ödenmemesi durumunda ise ilgili yasal mevzuatlar uygulanmaya başlanmakta ve borcun üzerinden faiz işletilmektedir. Bu nedenle ödeme işlemlerinde yaşanabilecek aksaklıklara karşı önlem almak amacı ile her ay SGK sorgulama işlemi yapılması tavsiye edilmektedir. SGK bilgileriniz ile kurum üzerinden sorgulama işlemi yapma hakkınız bulunmakla beraber yaşanabilecek olası uyuşmazlıklarda zaman kaybedilmeden iletişime geçilmelidir. Bilgisayar sistemine geçilmesi ile beraber artık ödemelerin hesaba yansıtılmaması gibi sorunlar çok sık yaşanmamakla beraber hesap numaralarının hatalı girilmesi gibi nedenlere bağlı olarak sıkıntıların ortaya çıktığı görülebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ