Kredi Kartında Müşteri Numarası (Hesap Numarası) Nerede Yazar?

Kredi Kartı Üzerindeki Bilgiler Nelerdir?

Kredi kartı üzerinde pek çok bilgi yer almaktadır. Bunlardan ilki kredi kartı sahibinin adı ve soyadıdır. Ayrıca kredi kartının ön bölümünde kredi kartı numarası bilgilerine yer verilir. Kredi kartının ön yüzünde yer alan bilgiler arasında bunlara ek olarak kredi kartının türü (yani master card ya da visa card ibaresi), kredi kartı son kullanma tarihi ve kredi kartının hangi bankaya ait olduğu bilgilerine yer verilir. Kredi kartının arka bölümünde ise imza bölümü ve bu bölüm üzerinde kredi kartı güvenlik numarası ile kredi kartınızı kayıp etmeniz halinde bulan kişinin araması gereken telefon numaralarına yer verilmektedir.

Müşteri Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Pek çok insan müşteri numarası bilgisinin kredi kartı üzerinde yer aldığını sanmaktadır. Ancak bankalar kredi kartı üzerinde müşteri numarasına yer vermemektedir. Bunun sebebi kredi kartı işlemleri için sadece kredi kartı numarasının girilmesinin yeterli olmasıdır. Müşteri numarası sadece normal bankamatik kartlarının ön yüzünde yer almaktadır. Hesap numarası bilgisinin hemen altında yer alan ve genelde 6 haneli olan rakam sizin sahip olduğunuz müşteri numaranızdır. Bu numara bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken her zaman size lazım olacak bir numaradır ve bu nedenle bir yere not etmeniz önerilmektedir.

Müşteri Numaramı Nereden Öğrenebilirim?

Müşteri numaranızı öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri yetkilisi sizden hesap numaranızı ya da hesabınıza bağlı bir kredi kartı numarası bulunuyorsa bu kartın numarasını talep edecek ve birkaç doğrulama sorusundan sonra size müşteri numaranızı söyleyecektir. Müşteri numarası özellikle de internet bankacılığını kullanan kişiler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü internet bankacılığı işlemlerinde hesaplarına ulaşmak isteyen kişilerden genelde müşteri numarası talep edilmektedir. Ancak son dönemde kredi kartı numarası, bankamatik numarası ve kimlik numarası ile de hesabınıza ulaşmanıza imkân sağlanmaktadır. Yine telefon bankacılığı içinde aynı uygulamalar söz konusu olmakla beraber artık kimlik numarası üzerinden banka hesap işlemlerinin gerçekleştirilmesine izin verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartıyla SGK Primi Ödemesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ