Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi?

Taksitle Altın Alınır Mı?

Taksitli alışveriş konusunda yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile beraber kredi kartı ile taksitli altın alışverişi de yasaklanmıştı. Ancak sektörde yaşanan kriz ve kuyumcuların nerede ise iş yapamaz hale gelmeleri ile beraber Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu bu konuda yeni bir düzenlemeye gitmiş ve kredi kartına 4 taksitle altın satışının yapılmasına izin vermiştir. Taksitle altın almak ödeme kolaylığı sunulması açısından yararlı olmakla beraber yatırım amaçlı altın alımlarında ise faiz yükü eklenmesi nedeni ile dezavantaja dönmelidir.

Taksitli Altın Bilezik

Taksitle altın almak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri altın türü genelde bilezik olmaktadır. Bunun nedeni altın bileziğin hem düğün takısı olarak kullanılması hem de yatırım yapmak isteyen kişilerin bilezik almayı tercih etmeleridir. Taksitli altın bilezik yatırım amacı ile alınıyorsa alış ve satış esnasında çok fazla zarar etmemek amacı ile işlemeli bileziklerden uzak durulmalı ve düz bilezikler tercih edilmelidir.

Taksitle Altın Veren Kuyumcular

Genelde tüm kuyumcular belirli bir fiyat farkı uygulayarak taksitli altın satışını gerçekleştirmektedir. Ancak burada önemli olan kuyumcu tarafından kullanılan POS cihazına ait bankanın kredi kartı ürününe sahip olunmasıdır. Taksitle altın alacağınız kuyumcuyu çok iyi seçmeniz daha az faiz ödemeniz açısından önemlidir. Çünkü bazı kuyumcular taksitli satışlarda çok yüksek fark ödemekte ve bu da altın alan kişinin daha fazla zarara uğramasına neden olmaktadır. Bu nedenle taksitle altın almak isteyen kişilerin farklı birkaç kuyumcudan fiyat teklifi aldıktan sonra alımda bulunmaları en avantajlı şekilde alımlarını tamamlamaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Taksitle Altın Almak Mantıklı Mı?

Taksitle altın almak yatırım amacı ile yapılıyorsa altın fiyatının üzerine yüksek faiz uygulanması nedeni ile kesinlikle tavsiye edilmektedir. Bilindiği üzere altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve altın alış fiyatları ile satış fiyatları ayrı olarak hesaplanmaktadır. Altını kuyumcular yüksek fiyat üzerinden satarken bozdurmanız halinde düşük fiyat ile geri almaktadır. Zaten arada bulunan bu alım satım farkının üzerine eklenen taksitli alışveriş faizi düşük vadede aldığınız altını satmanız halinde kesinlikle zarar etmenize neden olacaktır. Ancak uzun vadeli yatırım yapılması ya da bir yakınınızın düğününde takı amacı ile zorunlu altın alımlarında taksitli alışveriş ödeme kolaylığı sağlaması açısından yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartında Müşteri Numarası (Hesap Numarası) Nerede Yazar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. barlas diyor ki:

    15000degerinde altın almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

BİR YORUM YAZ