Kredi Kartına Borcum Varken Kredi Kartımı Kapatabilir miyim?

Günümüzde birçok kişi gerekli olan bir takım ihtiyaçlarını karşılamak adına ya da yüksek tutarlı olan bir takım ürünleri alırken taksit imkânından yararlanmak için bankalar tarafından kendilerine sunulan kredi kartlarını almaktadırlar. Kredi kartları birçok kişi için günlük alışverişlerde ve acil nakit problemlerinde başvurabildikleri oldukça faydalı bir üründür. Kredi kartı kullanımında bireylerin dikkat etmesi gereken ilk nokta kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeye çalışmaktır. Kredi kartları düzenli ve planlı olarak kullanıldıkları zaman özellikle de satın alınacak ürünlerde sunmuş olduğu taksit imkanı sebebi ile gerçekten oldukça kullanışlı kredi ürünleridir.

Son dönemlerde sayıları milyonları bulan kişilerin kredi kartı borç batağına düşmelerinin genel sebebi kredi kartlarını kullandıkları esnada farklı sebepler nedeni ile ödemelerini zamanında gerçekleştirememeleridir. Özellikle hazır olarak bulunan paranın ucu bir kere kaçırıldığında bir de aylık ödemeler geciktirilirse ortaya oldukça sıkıntılı durumlar çıkmaktadır. Şayet alışveriş konusunda kendinizi frenleyemiyorsanız yapmanız gereken ilk şey kredi kartınızı iptal ettirmektir. Aksi takdirde borcunu ödeyemediğiniz kredi kartınız ile ilgili haciz işlemleri uygulanmaktadır.

Peki, hali hazırda taksitleri devam eden kredi kartlarınızı iptal ettirmeniz mümkün müdür?

Bu ucu açık olan bir sorudur ancak bazı durumlarda evet bazı durumlar da ise hayır olarak cevaplanabilmektedir. Özellikler birbirinden farklı pek çok banka müşterilerinin hali hazırda devam eden kredi kartı borçlarını olması halinde kredi kartlarını hiçbir şekilde kapatma taraftarı olmamaktadır. Ancak müşterilerin tüm borçlarını bir anda ödemeleri halinde kredi kartları kapatılabilmektedir. Bu sebeple kredi kartınızı burcu varsa ve hesabınıza ek olarak da kredi kartı tanımlanmış ise borcu olan kredi kartınızı kapattırabilmektesiniz.

Hesabınızda olan borcunuz var olan yeni kredi kartınız üzerinden ödemeye devam edebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzun olması halinde kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir diğer alternatifte kredi kart borcunuzun yapılandırılma yoluna gitmenizdir. Bu yapılandırma ile hali hazırda bulunan tüm kredi kartınızın borcu kapatılır ve sizlere çıkarılan yeni tutarlı aylık taksitler halinde bankaya ödeyebilirsiniz. Böylece de borcunu ödeyeceğiniz kredi kartınızı oldukça kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Döviz Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ