Kredi Kartına 4 Taksitle Altın Alınacak

Cari açıkta yaşanan yüksek artışın ana nedeni olarak gösterilen banka kredileri ve kredi kartı harcamalarını sınırlandırmak üzere çıkarılan yasalar ile beraber sınırlama getirilen kredi kartına taksitle alışveriş konusunda olumlu bir adım atılmak üzere. Kuyumcuların zaten bankaların açmaya başladıkları altın hesapları nedeni ile zor günler yaşamayı sürdürdüğü zor bir döneme denk gelen kredi kartına taksitle altın alımının iptali ne yazık ki sektöre büyük bir darbe vurmuş ve pek çok kuyumcuyu iflasın eşiğine getirmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun gelen yoğun talepleri değerlendirmesi sonucunda kredi kartına 4 taksitle altın satışları tekrar başlatıldı. Uygulamanın iptal edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de pek çok kuyumcunun POS cihazlarını kredi masrafı ödemek istemeyen müşterileri için kullanmasıydı. Bu sistemde insanlar kuyumculara giderek altın alıyormuş gibi kredi kartlarından ödeme yapmakta ve taksitli tutar hesaplanarak POS cihazından işlem tamamlanmakta ancak karşı taraf fiziki olarak altını hiç almadan bozdurma ücreti ile kuyumcudan para tahsil etmekteydi.

Uygulamanın kısa sürede yaygınlaşması ve pek çok kuyumcunun bu şekilde haksız kazanç sağlaması altın sektörünün de taksit yasağına takılmasına neden olmuştu. Gelen taleplerin değerlendirilmesi ve sadece 4 taksit sınırlamasının getirilmesi bu tip olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlarken sektöründe eski hareketliliğini kazanmasına yardımcı olacak gibi görünüyor. Resmi Gazete üzerinden de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama ile beraber dilerseniz altın alışverişlerinizi anlaşmalı kredi kartları üzerinden 4 aya kadar vadelendirme olanağı sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ